Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Donald Trump slibuje Američanům krásné Velikonoce, jeho expert přitom hovoří o stovkách tisíc mrtvých

Americký prezident Donald Trump po jedné z tiskových konferencí ke koronaviru. foto: Reuters

Washington - Ještě před čtyřmi týdny překypoval americký prezident Donald Trump důvěrou, že pandemie způsobená koronavirem bude mít na USA jen malý dopad. „Zmizí to, jednoho dne to jako zázrakem zmizí,“ prohlásil 28. února v Bílém domě. Jak chybná to byla předpověď, ukázaly tři statistiky zveřejněné ve čtvrtek, napsal ekonomický list Financial Times v analýze nazvané Chaotická koronavirová krize Donalda Trumpa.
  17:39

Ve čtvrtek předstihly Spojené státy v počtu nakažených Čínu a mají jich nejvíc na světě. Vláda také oznámila, že za týden přibylo 3,3 milionu nezaměstnaných, tedy pětkrát tolik, než byl předchozí rekord. A v New Yorku na záchranku volalo víc lidí, než 11. září 2001.

Šéfka demokratů Nancy Pelosiová pózuje se schváleným zákonem o finanční pomoci...
Prezident USA Trump mává zdravotnické lodi amerického námořnictva USNS Comfort,...

Trump chce zastavit ekonomický propad způsobem, který kritici považují za bezostyšnou snahu napomoci svému znovuzvolení. Ale čelí odporu i od některých blízkých spojenců. „Nebudeme mít normálně fungující ekonomiku, dokud budou nemocnice zahlceny a tisíce Američanů všeho věku, včetně ošetřovatelů a lékařů, budou umírat, protože jsme neudělali, co je třeba k zastavení viru,“ řekla republikánská kongresmanka Liz Cheneyová.

Může dojít i na statisíce mrtvých, říká expert Fauci

Anthony Fauci. Muž, který opravuje prezidenta Trumpa v boji s koronavirem

Koronavirus by mohl ve Spojených státech zabít 100 000 až 200 000 lidí, varoval v neděli hlavní vládní expert na infekční onemocnění Anthony Fauci, který je v koronavirovém krizovém týmu. Jak Fauci řekl v rozhovoru se CNN, nakažených by pak mohly být miliony. Dodal nicméně, jde jen o možnou předpověď, budoucí vývoj se totiž vzhledem neustále se měnícím okolnostem dá jen těžce předvídat.

Americký prezident Donald Trump se rozhodl zatím nevyhlásit karanténu pro oblast New Yorku, New Jersey a Connecticutu, které jsou pandemií koronaviru nejvíce zasaženy. Podle Fauciho o tom s prezidentem v sobotu večer v Bílém domě vedli „velmi intenzivní diskuze“. Trump se následně rozhodl vyhlásit pro dané oblasti pouze doporučení ohledně nutnosti omezit cestování.

Dr. Anthony Fauci. Muž, kterému Amerika věří. Vědecký poradce Bílého domu Anthony Fauci radí prezidentům již od 80. let, a tak je nyní neustále vidět.

Prezident Trump a Anthony Fauci na tiskové konferenci.

Spojené státy registrují více než 120 000 případů nákazy koronavirem, což je nejvíc na světě. Přes 2000 lidí infekci podlehlo.

Trump v přímém přenosu rozporoval tvrzení expertů, televize jej rychle odstřihly z vysílání

Nádherné Velikonoce

Po celé zemi guvernéři a starostové žádají Washington, aby zajistil víc plicních ventilátorů a dalšího zdravotnického materiálu a vyzývají lidi, aby zůstali doma a bránili v šíření viru. Trump reagoval nápadem otevřít ekonomiku do Velikonoc. „Budete mít plné kostely po celé zemi,“ řekl televizi Fox New 24. března. „Bude to nádherné.“

Američané tak sledují krizi na jakoby rozdělené obrazovce ukazující střet názorů a faktů, který formuje přístup federální vlády k pandemii, a také to, jaké budou vyhlídky ekonomiky a listopadové prezidentské volby.

V New Yorku to vypadá jako za války, ventilátory dojdou za týden. Karanténa nebude, řekl Trump

Na jedné straně je neustálý tok pochmurných zpráv o postupu choroby v amerických městech. „Je to jako rychlovlak, protože čísla jdou nahoru velmi rychle,“ varoval demokratický guvernér státu New York Andrew Cuomo.

Ale pohled z Bílého domu je o hodně jiný. S pozorností pevně upřenou na své vyhlídky na znovuzvolení, Trump pořádá každý den tiskové konference, kde pravidelně bagatelizuje závažnost pandemie. Celá situace skoro připomíná frašku a minulý týden to zdůraznila otázka na světoznámého experta na infekční choroby Anthonyho Fauciho, který je v koronavirovém krizovém týmu. Na dotaz časopisu Science, jak může jako představitel „pravdy a faktů“ stát na pódiu v Bílém domě, když prezident uvádí zavádějící informace, Fauci velmi přímočaře odpověděl: „Nemůžu skočit před mikrofon a odstrčit ho.“

Někteří nejostřejší Trumpovi kritici se utěšovali, že USA aspoň nečelily za tři roky jeho vlády žádné existenciální krizi. Ale koronavirová krize ukázala, jak je prezident, který typicky reaguje výbuchy hněvu, špatně připraven na to, jak se postavit k pandemii.

Trump zvažuje karanténu New Yorku, obětí tam je přes 728. Nevím, co by to mělo znamenat, reagoval guvernér

„Trumpovo nevyrovnané, matoucí, sebestředné a často ignorantské chvástání vedlo ke stále sílící kritice od vědců, zdravotníků, novinářů a dalších,“ řekl profesor na Harvardově univerzotě David Gergen, který byl poradcem čtyř prezidentů od Richarda Nixona po Billa Clintona. „Myslí si, že on a jeho tým dělají úžasnou a neuvěřitelnou práci, zatímco jeho kritici si myslí, že je čím dál nebezpečnější.“

Ve čtvrtek napsal Trump guvernérům dopis s plánem, podle kterého by vláda určovala míru rizika v jednotlivých okresech a umožnila někde návrat ekonomické aktivity. Ale podle republikánského guvernéra Marylandu a předsedy sdružení guvernérů Larryho Hogana to není realistické. Chabá míra testování podle něj znemožňuje přesná rozhodnutí o rizicích v jednotlivých okresech. 

Guvernérům se často věnuje i ve svých pověstných tweetech. Zde například obviňuje guvernérku státu Michigan Gretchen Whitmerovou, že „nemá nejmenší ponětí, jak příšernou pandemii řešit“.

Rozhodnutí o uvolnění restrikcí pohybu je na na guvernérech, což omezuje manévrovací možnosti Bílého domu. A podle Hogana se bude většina guvernérů řídit podle expertů a ne podle Bílého domu.

Americké rodiny dostanou finanční pomoc od státu. Balíček rozpočtových opatření je ve výši 2 bilionů dolarů

Nedostatek roušek

Hogan ocenil, že Trump pověřil Federální agenturu pro řešení krizových situací (FEMA), aby pomáhala státům se získáváním roušek a ventilátorů. Je to však jen „malé procento“ toho, co státy potřebují. „Ve všech státech jsme pozadu a nezdá se, že by v zemi byly dostatečné zásoby, abychom zvládli vlnu, která nás čeká,“ řekl Hogan.

Pozitivně bylo přijato prezidentovo lednové rozhodnutí zakázat lety z Číny a zavést restrikce na cestování z Evropy. Podle expertů ale měla administrativa zajistit víc materiálu, například roušek. Stejně tak zdravotnické odborníky znepokojuje Trumpova snaha za dva týdny znovu otevřít ekonomiku. „To je šílené. Snažíte se zabít obyvatelstvo?“ řekla viroložka Theodora Hatziioannouová z newyorské Rockefellerovy univerzity.

USA mají nejvíce případů koronaviru na světě, nakažených je téměř 93 tisíc. Chybí plicní ventilátory

Trump minulý týden důrazně odmítal tvrzení, že staví své znovuzvolení nad zdraví veřejnosti. Ale obavy, že se soustředí na politiku, posílil tím, že se vyhnul otázce, zda s ním jeho poradci souhlasí v názoru na časné otevření ekonomiky. Fauci se - stejně jako další prezidentovi poradci - pak snažil jeho prohlášení mírnit a řekl, že otevřít na Velikonoce je prostě aspirace.

I když Trumpa odborníci kritizují, jeho čísla v průzkumech se zvedla. Podle Gallupova ústavu je s jeho působením ve funkci spokojeno 49 procent dotázaných, tedy o pět procentních bodů víc než před měsícem. A 60 procent schvaluje jeho reakci na krizi. „Zatímco v průzkumech jde nahoru, jeho profesionální reputace jde dolů. Takový rozpor se vidí jen zřídka,“ řekl Gergen. Podle něj mu ale zřejmě pomáhá sjednocující efekt v krizi, který také pomohl Georgi Bushovi mladšímu po teroristických útocích 11. září.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!