Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump v přímém přenosu rozporoval tvrzení expertů, televize jej rychle odstřihly z vysílání

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru (v pozadí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru (v pozadí... | foto: Reuters

WASHINGTON D.C. Pondělní tisková konference amerického prezidenta Donalda Trumpa k pandemii koronaviru přišla o většinu svých diváků u televizních obrazovek. Většina větších stanic totiž setkání s novináři ustřihla uprostřed Trumpova projevu. Důvodem k tomu měla být jeho „nesmyslná vyjádření“, která by mohla poškodit veřejné zdraví.

Z pondělní tiskové konference se po zhruba dvaceti minutách odhlásila většina významnějších televizních stanic včetně NBC či CBS. Odpojila se i CNN, kterou po pěti minutách jako poslední následovala MSNBC. Tiskový mluvčí poslední zmíněné stanice podle The Independent uvedl, že rozhodnutí přerušit přenos padlo na základně jasného názoru.

„Odpojili jsme se, protože informace se už nadále nezdály být cenné ve vztahu k důležité probíhající diskuzi o veřejném zdraví,“ uvedla MSNBC prostřednictvím svého mluvčího. K tomu se připojila klíčová politická komentátorka této stanice Rachel Maddowová. „Upřímně? Všichni bychom měli ty tiskovky přestat přenášet. Bude to stát životy,“ tvrdí Maddowová.

Trump na posledních tiskových konferencích naznačoval, že Spojené státy obnoví chod obchodu mnohem dříve, než vládní experti na zdravotnictví považují za reálné. Do velikonoční květné neděle prý chce uvolnit opatření o styku lidí na veřejnosti jako prevenci před dalším ohrožením ekonomiky.

Trumpův návrh se setkal s podrážděnou a vyděšenou reakcí odborníků na veřejné zdravotnictví, kteří varovali, že zrušení zákazu styku lidí v nejbližších týdnech by mohlo přinést smrt milionů lidí.

Novináři se ptali Trumpa, zda bylo datum uvolnění vládních opatření, které experti označují za nebezpečně blízké, vybráno na základě tvrdých dat. „Ano, datum bylo nastaveno v řádu týdnů od doby, kdy jsme začali s opatřeními a náhodou vyšlo na Velikonoce. Moc bych si přál, aby to (zrušení opatření) přišlo ještě dřív, ale aspoň to bude krásná časová osa,“ uvedl Trump v pondělí.

Někteří novináři, které zmíněné televizní stanice zaměstnávají, mají pocit, že Trump na tiskových konferencích nahrazuje zakázaná setkávání s voliči v rámci své kampaně. Nikdo totiž nesmí pořádat velké akce kvůli šířící se pandemii. Proto se podle nich Trump v televizních vystoupeních kromě jiného snaží získat další voliče za svůj boj s koronavirem i ohrožením ekonomiky.

Spojené státy podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse k pátečnímu odpoledni evidují 85 996 případů nákazy a poměrně bleskově tak v počtu infikovaných pacientů předstihly Čínu. Přes 1300 lidí v USA nemoci Covid-19 podlehlo. Mexiko, které má zatím jen pár stovek nakažených, žádá z obavy ze šíření nemoci uzavření hranic se Spojenými státy.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...