Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Trump v přímém přenosu rozporoval tvrzení expertů, televize jej rychle odstřihly z vysílání

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru (v pozadí stojí viceprezident Mike Pence). foto: Reuters

WASHINGTON D.C. - Pondělní tisková konference amerického prezidenta Donalda Trumpa k pandemii koronaviru přišla o většinu svých diváků u televizních obrazovek. Většina větších stanic totiž setkání s novináři ustřihla uprostřed Trumpova projevu. Důvodem k tomu měla být jeho „nesmyslná vyjádření“, která by mohla poškodit veřejné zdraví.
  14:59

Z pondělní tiskové konference se po zhruba dvaceti minutách odhlásila většina významnějších televizních stanic včetně NBC či CBS. Odpojila se i CNN, kterou po pěti minutách jako poslední následovala MSNBC. Tiskový mluvčí poslední zmíněné stanice podle The Independent uvedl, že rozhodnutí přerušit přenos padlo na základně jasného názoru.

„Odpojili jsme se, protože informace se už nadále nezdály být cenné ve vztahu k důležité probíhající diskuzi o veřejném zdraví,“ uvedla MSNBC prostřednictvím svého mluvčího. K tomu se připojila klíčová politická komentátorka této stanice Rachel Maddowová. „Upřímně? Všichni bychom měli ty tiskovky přestat přenášet. Bude to stát životy,“ tvrdí Maddowová.

Trump na posledních tiskových konferencích naznačoval, že Spojené státy obnoví chod obchodu mnohem dříve, než vládní experti na zdravotnictví považují za reálné. Do velikonoční květné neděle prý chce uvolnit opatření o styku lidí na veřejnosti jako prevenci před dalším ohrožením ekonomiky.

Trumpův návrh se setkal s podrážděnou a vyděšenou reakcí odborníků na veřejné zdravotnictví, kteří varovali, že zrušení zákazu styku lidí v nejbližších týdnech by mohlo přinést smrt milionů lidí.

Novináři se ptali Trumpa, zda bylo datum uvolnění vládních opatření, které experti označují za nebezpečně blízké, vybráno na základě tvrdých dat. „Ano, datum bylo nastaveno v řádu týdnů od doby, kdy jsme začali s opatřeními a náhodou vyšlo na Velikonoce. Moc bych si přál, aby to (zrušení opatření) přišlo ještě dřív, ale aspoň to bude krásná časová osa,“ uvedl Trump v pondělí.

Někteří novináři, které zmíněné televizní stanice zaměstnávají, mají pocit, že Trump na tiskových konferencích nahrazuje zakázaná setkávání s voliči v rámci své kampaně. Nikdo totiž nesmí pořádat velké akce kvůli šířící se pandemii. Proto se podle nich Trump v televizních vystoupeních kromě jiného snaží získat další voliče za svůj boj s koronavirem i ohrožením ekonomiky.

Spojené státy podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse k pátečnímu odpoledni evidují 85 996 případů nákazy a poměrně bleskově tak v počtu infikovaných pacientů předstihly Čínu. Přes 1300 lidí v USA nemoci Covid-19 podlehlo. Mexiko, které má zatím jen pár stovek nakažených, žádá z obavy ze šíření nemoci uzavření hranic se Spojenými státy.

Autoři:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat