Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trump nominoval nového velvyslance pro Česko, tradičního republikána Kinga

Svět

  8:56aktualizováno  11:50
WASHINGTON - Jako nového amerického velvyslance v Česku navrhl Bílý dům podnikatele z Wisconsinu a bývalého vyšetřovatele FBI Stephena (Steva) Kinga. Spolu s dalšími jmény nominovaných na velvyslanecké posty v jiných zemích to v pondělí oznámil Bílý dům. Nominace ještě musí potvrdit americký Senát, informovala v noci na úterý agentura AP.

Steve King foto: Twitter

O jménu nového velvyslance v ČR se začalo spekulovat v médiích loni v listopadu poté, co byl americkým prezidentem zvolen Donald Trump. Výměny politicky jmenovaných velvyslanců jsou po změně administrativy v USA podle politologů obvyklé.

Předchozím velvyslancem v Česku byl od září 2014 Andrew Schapiro, jehož jmenoval bývalý americký prezident Barack Obama. Schapiro už v úterý nominaci Kinga komentoval na twitteru: „Gratulace a vše nejlepší Stephenovi Kingovi, nominovanému na velvyslance USA v ČR. Není lepší zaměstnání než reprezentovat USA v Praze.“

O místo velvyslankyně v Praze loni krátce po vítězství Trumpa ve volbách projevila zájem jeho první manželka Ivana Trumpová, rodačka ze Zlína. To velmi přivítal český prezident Miloš Zeman, který tehdy uvedl, že lepší velvyslankyni by Spojené státy do Česka poslat nemohly. Trumpova první manželka ale nakonec podle Zemana tuto funkci odmítla s tím, že by to bylo příliš pracovně náročné.

Trump junior věděl, že Kreml vytvářel kompro na Clintonovou, ukazuje e-mail

Podle profilu poskytnutého Bílým domem je King „prominentní člověk ve službách veřejnosti a byznysmen“. Na začátku své kariéry působil jako vyšetřovatel FBI, soustředil se na porušování občanských práv. Následně působil v senátní vyšetřovací komisi. Má magisterský diplom z univerzity v Illinois.

Původně se v médiích objevila informace, že nominovaným velvyslancem má být člen Sněmovny reprezentantů za Iowu, taktéž jménem Stephen King. Ta byla následně vyvrácena.

Deník Milwaukee Journal Sentinel uvedl, že Kinga nepojí s Českou republikou žádné osobní ani diplomatické vazby. To však v případě politicky jmenovaných diplomatů není výjimečné. King ale s Trumpem navíc nemá žádné skutečné politické vztahy a během loňských republikánských primárek si zachovával neutralitu, poznamenal list.

Vazby na mocné republikány

Kingův vliv ve Washingtonu vychází z kontaktů na mocné republikány, především na předsedu Sněmovny reprezentantů Paula Ryana a někdejšího šéfa Republikánské strany a nynějšího personálního šéfa Bílého domu Reince Priebuse.

King je označován za bývalého Ryanova politického patrona. Oba se znají z Janesville, kde se narodili, a Ryan jako dobrovolník působil v roce 1988 v Kingově neúspěšné volební kampani do Senátu. Tehdy konzervativec King prohrál s umírněnou republikánkou Susan Engeleiterovou. Později se role obrátila a v roce 1998 to byl King, kdo Ryanovi pomáhal s kampaní do Kongresu. Ryan volby vyhrál a v roce 2009 ve Sněmovně reprezentantů USA usedl poprvé.

V loňských primárkách si vybral Teda Cruze

King stál také za Priebusem a jeho kandidaturou na předsedu celoamerického výboru Republikánské strany (RNC), tedy faktického šéfa strany. V předsednictvu strany King působil jako jeden ze zástupců státu Wisconsin.

Zajímavostí je pak informace listu GazetteXtra, že během loňských republikánských primárek získal Kingův hlas Trumpův rival Ted Cruz. Republikáni podobně jako demokraté vybírali prezidentského kandidáta ve vnitrostranických volbách. V případě Wisconsinu se zájemci o republikánskou kandidaturu ucházeli o 42 delegátů. Cruz jich tehdy získal 36 a Trump šest. Hlasy delegátů v případě Wisconsinu jsou všechny vázané, což znamená, že musí na celostátním volebním sjezdu, který kandidáta formálně vybírá, volit podle výsledku primárek.

Letos v květnu se v některých českých médiích objevila mylná informace, že novým americkým velvyslancem v ČR se má stát kongresman z Iowy Steve King. Ten ale záhy popřel, že by s americkým ministerstvem zahraničí jednal o diplomatickém postu v Praze.

Stoupenec tradičních republikánských hodnot z období Reagana

 • Je vnímán jako stoupenec tradičních republikánských hodnot ještě z období bývalého prezidenta Ronalda Reagana, které již léta obhajuje v řadách republikánů.
 • King sice není ve washingtonských kuloárech tolik známý jako jeho jmenovec, iowský kongresman, o kterém se nejprve psalo v souvislosti s postem velvyslance, přesto v nich "tahá za nitky". Především proto, že stojí za šéfem sněmovny Paulem Ryanem.
 • „Šéfoval jsem všem kampaním Paula Ryana od roku 1998, co se poprvé ucházel o místo v Kongresu," tvrdí King. Ryan ho považuje za svého politického mentora, jeho bratr Tobin je navíc Kingovým společníkem v podnikání.
 • King má vedle Ryana blízko i ke kancléři Bílého domu Reinci Priebusovi, který rovněž patří mezi vlivné konzervativce.
 • King nemá z minulosti žádné vazby na Česko, ani není kariérním diplomatem. Mezi Trumpovy přátele se neřadí.
 • „Myslím, že spíše (než z Trumpovy tradice) vychází z té klasické Reaganovy: národní obrana, obchod, rodinné hodnoty. Tradiční republikánský proud, který dominoval několik dekád - až doteď," tvrdí novinář Craig Gilbert, vedoucí washingtonské kanceláře Milwaukee Journal Sentinel. S Kingem se zná desítky let a považuje ho za poctivého politika, který nikdy nevyhledával záře reflektorů.
 • Obchodník z Janesville King je politicky aktivní od roku 1978. V roce 1984 byl prezidentským volitelem během kampaně Ronalda Reagana na druhé volební období.
 • Od roku 1987 pracoval na ministerstvu zemědělství jako poradce pro rozvoj venkova. O rok později odtud odešel a neúspěšně kandidoval do amerického Senátu.
 • Seznam amerických velvyslanců v ČR od roku 1992: Adrian Basora, 1992-1995 Jenonne Walkerová, 1995-1998 John Shattuck, 1998-2000 Craig Stapleton, 2001-2003 William Cabaniss, 2004-2006 Richard Graber, 2006-2009 Norman Eisen, 2011-2014 Andrew Schapiro, 2014-2017
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat