22. června 2019 21:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump odložil o dva týdny zátah proti migrantům. Požaduje kompromisní dohodu

Donald Trump během projevu ke Kongresu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump během projevu ke Kongresu. | foto: Reuters

Washington Americký prezident Donald Trump se rozhodl odložit o dva týdny razii proti přistěhovalcům bez dokladů, kterou měli v neděli v deseti městech USA provést agenti vládního Úřadu pro imigraci a cla (ICE). Oznámil to v sobotu na Twitteru. Chce prý dát vládním republikánům a opozičním demokratům čas na kompromisní dohodu o řešení migrační krize.

Úřad ICE měl spustit rozsáhlou operaci, při níž mělo být zatčeno až 2000 rodin, které nedávno přišly nelegálně do USA a obdržely již deportační příkaz. Zátah měl být proveden v asi desítce měst včetně Chicaga, Miami nebo Los Angeles. Podle výkonného ředitele ICE Marka Morgana měl odradit další občany středoamerických zemí, aby se do Spojených států vydávali.

Trumpův záměr ostře kritizovali opoziční demokraté. Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v sobotu prohlásila, že chystaná razie by „vedla k teroru“ a rozdělila rodiny migrantů. „Prezidentův záměr nijak nerozlišuje mezi porušením administrativních pravidel a spácháním vážného zločinu,“ konstatovala Pelosiová, která je nejvýše postaveným představitelem demokratů v ústavních institucích USA.

Trump v sobotu svůj původní záměr odložil. „Na žádost demokratů jsem odložil proces odsunu nelegálních migrantů o dva týdny, aby se ukázalo, zda se demokraté a republikáni dokážou sejít a vypracovat řešení azylových problémů na jižní hranici,“ napsal prezident na Twitteru. „Pokud se nedohodnou, deportace začnou!“ varoval šéf Bílého domu.

Trump v sobotu před odletem na víkendový pobyt v Camp Davidu prohlásil, že jedním z hlavních cílů razie má být vyhnání členů zločineckých gangů ze Spojených států. ICE podle prezidenta vypudí z USA členy nechvalně proslulého gangu Mara Salvatrucha známého rovněž jako MS-13.

ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz