30. srpna 2017 20:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump opět vzbudil rozruch svým tweetem, píše v něm o konci diskuzí s KLDR

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump ve středu opět vzbudil pozdvižení svým krátkým vzkazem na sociální síti Twitter. V tweetu, který se týkal Severní Koreje, Trump hovořil o „vydírání“ a konci diskusí. Americký ministr obrany James Mattis ale posléze uvedl, že ve vztahu s KLDR je stále ve hře diplomatické řešení. Trump ve středu také podruhé za dva dny telefonicky hovořil s japonským premiérem Šinzó Abem.

„USA hovoří se Severní Koreou a platí jim vyděračské peníze už 25 let. Hovory nejsou odpověď!“ napsal ráno na svém twitteru Trump. Učinil tak jen den poté, co KLDR odpálila další raketu, která tentokrát přelétla přes japonské území. Vzbudil tak obavy, málokdo ale jeho tweet pochopil.

I proto se ve středu novináři ptali amerického ministra obrany Jamese Mattise, jak je to tedy s diplomatickým řešením. „Nikdy jsme nevyloučili diplomatické řešení. Pokračujeme ve spolupráci a ministr a já sdílíme zodpovědnost poskytnout ochranu našim národům,“ řekl Mattis novinářům před setkáním se svým jihokorejským protějškem v Pentagonu.

30.srpna 2017 v 14:47, příspěvek archivován: 30.srpna 2017 v 20:22

The U.S. has been talking to North Korea, and paying them extortion money, for 25 years. Talking is not the answer!

Trump nevysvětlil, co mínil „vyděračskými“ penězi. Podle agentury AP poskytly USA v letech 1995 a 2008 Pchjongjangu pomoc ve výši asi 1,3 miliardy dolarů (skoro 29 miliard korun). Z toho přes 50 procent šlo na potravinovou pomoc a asi 40 procent na energie. Ale od roku 2009 Washington neposkytl KLDR podle AP prakticky žádnou pomoc.

Americký prezident vzbudil rozruch začátkem tohoto měsíce svými silnými výroky, které spolu s reakcí lídra KLDR vyvolaly obavy z vojenského konfliktu. Trump řekl, že pokud bude KLDR Washingtonu vyhrožovat, „narazí na ohnivou zlobu, jakou svět neviděl.“ Tento týden po testu severokorejské rakety, která přelétla přes Japonsko, volil podle AP mírnější slovník. „Všechny možnosti jsou na stole,“ uvedl v úterý v prohlášení Trump.

Trump ve středu podruhé za dva dny hovořil o KLDR s japonským premiérem. Oba se shodli na „těsné spolupráci“ a potřebě zvýšit tlak na KLDR poté, co země odpálila další raketu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz