31. července 2017 21:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump po pár dnech odvolává šéfa komunikace Scaramucciho

Šéf komunikace Bílého domu Anthony Scaramucci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf komunikace Bílého domu Anthony Scaramucci. | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump se rozhodl odvolat šéfa komunikace Bílého domu Anthonyho Scaramucciho, který byl do funkce jmenován teprve před deseti dny. Informaci deníku The New York Times (NYT) v úterý potvrdil Bílý dům s tím, že sám Scaramucci dospěl k názoru, že by měl odejít.

Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová v pondělí připustila, že Trump pokládal za nepřiměřené nedávné slovní výpady Scaramucciho vůči kolegům. Scaramucci nebude mít žádnou funkci v Trumpově administrativě, řekla také mluvčí.

Listy The New York Times a Politico napsaly, že Trump bývalého finančníka propustil na nátlak nového personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho, kterého v pondělí prezident oficiálně uvedl do funkce.

„Pan Scaramucci cítil, že je nejlepší nechat personálnímu šéfovi Johnu Kellymu volný prostor a umožnit mu vybudovat svůj vlastní tým,“ uvedl v pondělí Bílý dům v prohlášení.

„Prezident byl zcela jistě názoru, že Anthonyho výroky jsou nepřiměřené pro člověka v jeho pozici,“ řekla později mluvčí Bílého domu Sandersová. Sám Scaramucci prý nechtěl být břemenem pro Kellyho. Mluvčí rovněž prohlásila, že nový personální šéf Bílého domu bude mít „veškerou pravomoc“ k tomu, aby do Bílého domu vnesl řád a disciplinu.

Scaramucci se minulý týden dopustil ostrých verbálních výpadů proti svým kolegům, včetně předchozího personálního šéfa Bílého domu Reinceho Priebuse a hlavního Trumpova stratéga Steva Bannona.

Scaramucciho, který je bývalým finančníkem z Wall Street, jmenoval prezident do svého týmu předminulý týden. Krátce nato nový šéf komunikace překvapivě obvinil Priebuse z úniků informací a vyzval Federální úřad pro vyšetřování (FBI), aby se jeho jednáním zabýval.

Nejnovější změna je jen další z mnoha, které se v poslední době udály na klíčových postech v okolí prezidenta a v jeho administrativě. Pozorovatelé poměry v Bílém domě označují za chaos, což Trump při uvedení Kellyho do funkce odmítl a řekl, že vše běží „velmi dobře“.

Podle NYT není jasné, zda Scaramucci zůstane zaměstnán v Bílém domě na jiné pozici, nebo zda odejde úplně.

Anthony Scaramucci.
Nový člen Trumpova týmu Anthony Scaramucci.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz