19. března 2017 12:37, aktualizováno  13:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump výzvu k podání ruky jen neslyšel, říká jeho mluvčí. Němci se ohradili proti dluhu NATO

První osobní schůzka vůdců USA a Německa je ostře sledovaná kvůli vzájemným... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První osobní schůzka vůdců USA a Německa je ostře sledovaná kvůli vzájemným... | foto: Reuters

BERLÍN Situace, kdy americký prezident Donald Trump nereagoval na otázku německé kancléřky Angely Merkelové, zda vyhoví novinářům a podají si ruce, byla podle Trumpova mluvčího nedorozuměním. Prezident ji nejspíš jen neslyšel, řekl Sean Spicer německému listu Der Spiegel.

O incidentu při pátečním fotografování obou politiků sedících v křeslech v Oválné pracovně Bílého domu ironicky informovala média po celém světě. Převládlo přesvědčení, že Trump otázku Merkelové zcela vědomě ignoroval.

„Nevěřím, že její otázku slyšel,“ řekl však německému týdeníku Spicer ve zjevné snaze eliminovat negativní vyznění prekérní situace.

Setkání obou státníků sleduje celý svět.
Merkelová hodlá dát najevo, že Německu záleží na volném obchodu.

Der Spiegel ale dal najevo, že tímto vysvětlením zcela přesvědčen není. „Jak zvláštní scénka: Angela Merkelová sedí v Oválné pracovně vedle Donalda Trumpa. Fotografové na ně volají, aby si podali ruce. Kancléřka se amerického prezidenta ptá, jestli si to přeje - ten ale nijak nereaguje. Merkelová vypadá zaskočeně a udělá obličej, jako by chtěla říci: ‚No tak holt ne ‚,“ vylíčil událost Der Spiegel.

Německo: NATO za obranu nedlužíme

Na víkendovou výměnu názorů s Merkelovou v neděli reagovalo i Německo. Tamní ministryně obrany Ursula von der Leyenová se ohradila proti pátečnímu tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Německo dluží Severoatlantické alianci ohromné množství peněz. Šéf Bílého domu to napsal v sobotu na Twitteru v souvislosti s pátečním setkáním s kancléřkou Angelou Merkelovou v Bílém domě.

„V NATO neexistuje žádný dlužní účet. Že jsou dvě procenta (z HDP) na obranu, jichž chceme dosáhnout v polovině příštího desetiletí, určena výhradně pro NATO, není pravda,“ citovalo podle agentury DPA vyjádření Leyenové její ministerstvo.

Trump si již dříve důrazně stěžoval, že řada členských zemí aliance nedává na obranu dostatečné prostředky. „Německo dluží NATO ohromné množství peněz a Spojené státy musejí být placeny víc za silnou a velmi drahou obranu, kterou poskytují Německu,“ napsal prezident ve svém tweetu.

Výdaje na obranu ale podle Ursuly von der Leyenové zahrnují i mírové mise Spojených národů, evropské mise a také účast na boji proti terorismu Islámského státu.

Členské státy NATO se dohodly, že do roku 2024 zvýší své výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Nyní to většina zemí, včetně Německa či Česka, nesplňuje. Německo nyní dává na obranu přibližně 1,2 procenta HDP.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz