Středa 29. září 2021, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Trump podle poznámek exnáměstka chtěl, aby ministerstvo zpochybnilo jeho porážku

Exprezident USA Donald Trump. foto: ČTK

Vedení jednoho z výborů americké Sněmovny reprezentantů zveřejnilo nové materiály dokládající rozsah snahy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zpochybnit výsledek prohraných listopadových voleb.
  18:43aktualizováno  22:18

Jde o poznámky o jeho telefonátu s tehdejším vedením ministerstva spravedlnosti, podle nichž Trump žádal, aby přední představitelé rezortu volby prohlásili za „zkorumpované“. Šéfka sněmovního výboru pro dohled a reformu Carolyn Maloneyová ohlásila vyšetřování.

Ještě před vyjádřením kongresmanky o věci informoval deník The New York Times, podle kterého požadavek zachycený v publikovaném dokumentu svědčí o mimořádné snaze prezidenta dotlačit ministerstvo spravedlnosti k prosazování jeho osobních cílů. Poznámky podle zmíněného výboru sněmovny pochází z pera někdejšího náměstka na ministerstvu Richarda Donoghuea, který v nich údajně shrnul obsah telefonátu s Trumpem z 27. prosince.

„Prostě řekněte, že volby byly zkorumpované a nechte zbytek na mně,“ zní klíčová část zápisků. Předchází tomu pasáž, podle níž Donoghue prezidenta informoval, že ministerstvo nemůže „lusknutím prstů“ změnit výsledek voleb. „Takhle to nefunguje,“ zapsal si náměstek.

Telefonátu se patrně účastnil také tehdejší úřadující ministr spravedlnosti Jeffrey Rosen, podle vyjádření výboru pro dohled a reformu tak poznámky ukazují nátlak na dva nejvýše postavené činitele rezortu. „Výbor začal plánovat rozhovory s klíčovými svědky, aby vyšetřil plný rozsah korupce bývalého prezidenta, a já využiji všech nástrojů, které mám k dispozici, abych zajistila, že veškeré výpovědi svědků budou obstarány neprodleně,“ uvedla Maloneyová.

Nové informace navazují na dřívější zjištění o nátlaku Trumpa a jeho spojenců na činitele v jednotlivých státech, kde exprezident nedokázal na podzim obhájit volební vítězství. Nejvyššímu volebnímu činiteli v Georgii Trump 2. ledna po telefonu říkal, že chce „najít“ dostatečný počet hlasů ke zvrácení výsledku, regionální list Arizona Republic zase nedávno informoval o zákulisní snaze tlačit na činitele v arizonském okrese Maricopa.

Bývalý prezident už o loňské volební noci začal bez pádných důkazů vykreslovat výsledky v klíčových státech jako podvodné a pokračuje v tom i dlouho po potvrzení jeho porážky, kterou nikdy neuznal. Volební orgány napříč USA stejně jako soudy a příslušné federální složky nezaznamenaly v souvislosti s listopadovým hlasováním žádné nesrovnalosti, které mohly ovlivnit celkový výsledek v tom či onom státě.

Od Trumpových divokých spekulací se po volbách distancoval i jeho ministr spravedlnosti William Barr, který byl těsně před koncem prezidentova mandátu odvolán. Rosen pak byl v čele ministerstva méně než měsíc a ani on nakonec Trumpa a jeho dezinformační kampaň proti výsledkům voleb nepodpořil.

„Můžeme konat pouze na základě důkazů,“ řekli podle listu NYT Rosen a jeho náměstek prezidentovi při prosincovém telefonátu. Trump na ně údajně naléhal, že je potřeba jednat, protože „lidé jsou naštvaní“ a tisíce jich volají lokálním prokurátorům se stížnostmi na volby. „Vy možná nesledujete internet tak jako já,“ dodal Trump podle poznámek Donoghuea, který údajně hlavu státu varoval, že dostává řadu nepravdivých informací.

Zápisky poskytlo sněmovnímu výboru pro dohled a reformu přímo ministerstvo spravedlnosti, které kromě toho tento týden bývalé vládní činitele informovalo, že mohou volně poskytovat svědectví v rámci vyšetřování vedených v Kongresu v souvislosti s posledními týdny Trumpova prezidentství. Kromě činnosti zmiňovaného výboru sněmovny se to týká také aktivit zvláštní komise kongresmanů pověřené vyšetřování událostí 6. ledna, kdy dav Trumpových stoupenců násilně přerušil schůzi zákonodárců k výsledkům prezidentské volby.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...