17. října 2019 11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump přijal rodiče Brita, kterého zabila žena amerického diplomata. Ta čekala za dveřmi, odmítli se s ní sejít

Tim Dunn a Charlotte Charlesová, rodiče zesnulého Harryho Dunna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tim Dunn a Charlotte Charlesová, rodiče zesnulého Harryho Dunna. | foto: Reuters

Washington Americký prezident Donald Trump se v Bílém domě sešel s rodiči Brita Harryho Dunna, jenž v srpnu zahynul při nehodě, kterou očividně způsobila manželka amerického diplomata v Británii. Informovala o tom ve středu televize Sky News. Američanka Anne Sacoolasová jela v době nehody po nesprávné straně silnice, nyní je ve Spojených státech a do Británie se odmítá vrátit.

Rodiče 19letého Harryho Charlotte Charlesová a Tim Dunn se vydali do USA, aby na případ upozornili. Tvrdí, že chtějí pro syna spravedlnost, a Trumpa na úterní schůzce požádali o vydání Sacoolasové. Prezident rodině vyjádřil pochopení a přislíbil, že se na případ znovu podívá, zároveň ale prohlásil, že postoj Spojených států se nezměnil a že diplomatova manželka se do Británie nevrátí.

Během schůzky se ukázalo, že v Bílém domě je přítomna i Sacoolasová, která čekala ve vedlejší místnosti. Setkání s ní, které jim Trump nabídl, ale Harryho rodiče odmítli. Novinářům pak vysvětlili, že se s ženou nesešli, protože bez přítomnosti právníků by to nebylo vhodné.

Před pozváním do Bílého domu, které bylo překvapivé, uspořádali v pondělí Charlesová s Dunnem tiskovou konferenci, na které vyzvali Trumpa, aby pomohl najít spravedlnost pro jejich syna. „Té noci se stala nehoda, ta dáma udělala chybu, zabila našeho syna. Nechtěla ho zabít, nechtěla způsobit nehodu, ale nejde přece odkráčet, odejít a myslet si, že se nic nestalo,“ řekl Dunn.

Dvaačtyřicetiletá manželka amerického vládního zaměstnance Sacoolasová podle vyšetřovatelů jela autem po nesprávné straně silnice, když se střetla s motorkou, kterou řídil devatenáctiletý Dunn. Žena podle policie nejprve s vyšetřovateli spolupracovala, pak ale díky diplomatické imunitě Británii nečekaně opustila.

Případ zatížil americko-britské vztahy, které obě země tradičně označují za výjimečné. Za rodiče se postavil britský ministr zahraničí Dominic Raab a také premiér Boris Johnson.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!