Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Dohoda o brexitu dosažena. Premiér Johnson pro ni ale nemá podporu v Británii

Britský premiér Boris Johnson a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker foto: Reuters

Aktualizováno
Brusel - Británie a Evropská unie se dohodly na podmínkách brexitu. Informovali o tom ve čtvrtek na twitteru předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i britský premiér Boris Johnson. Podle britského ministerského předsedy jde o dohodu, kterou jeho země „získává zpět kontrolu“. Poslední slovo ale mají britští poslanci, kteří Johnsona zřejmě nepodpoří.
  11:40aktualizováno  15:26

Podmínky odchodu Británie z Evropské unie musí ještě schválit britský parlament, kde je hlasování plánováno na sobotu, i Evropský parlament. O věci bude jednat summit Evropské unie.

Boris Johnson a Jean-Claude Juncker
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, britský premiér Boris Johnson,...

„Máme skvělou novou dohodu, která nám vrátí kontrolu (nad Velkou Británií) – nyní by měl parlament dokončit brexit do soboty, abychom se mohli posunout k dalším prioritám vlády, jako jsou náklady na život, národní zdravotnický systém, násilné zločiny a naše životní prostředí,“ napsal na Twitter premiér Boris Johnson.

„Když je chuť, je i dohoda – my ji máme! Je to férová a vyrovnaná dohoda pro EU a UK a je to svědectví o našem odhodlání dosáhnout výsledků. Doporučím Evropské radě, aby tuto dohodu podpořila,“ napsal Jean-Claude Juncker a přiložil i znění dohody.

EK zveřejnila text dohody o brexitu, na níž se ve čtvrtek shodli vyjednavači EU s Londýnem. Podle Barniera dohoda přinese jistotu pro občany i firmy.

V Bruselu se v posledních dnech diskutovalo převážně o technických podrobnostech týkajících se postavení Severního Irska po brexitu a hlavně režimu na severoirské hranici.

Jde o záležitost, kterou německá diplomacie nazvala „řešením kvadratury kruhu“. V případě brexitu jde o to, že Severní Irsko (jako součást Spojeného království) by po odchodu země z EU sice opustilo evropskou celní unii, ale na jeho území by zůstala platná pravidla pro volný pohyb zboží jako v rámci EU. Irský ostrov by se stal „zónou jednotné regulace“.

Neshody ještě ve středu odpoledne panovaly na tom, kdo by měl pravomoc nad dodržováním „hraničního“ režimu. Kontroly by zřejmě probíhaly přímo ve firmách, z velké části elektronicky, případně v přístavech či přímo na Irském moři; ve hře jsou i náhodné kontroly vozidel „v blízkosti hranice“. Brusel žádal, aby tyto kontroly byly v pravomoci unijního soudu. 

Spory se vedly také o výjimkách pro malé a střední firmy, které by mohly být z kontrolního režimu vyňaty; takových je však v Severním Irsku většina a při uplatnění širokých výjimek by ujednání ztratilo smysl. Neshody se ale vyjednavačům ve čtvrtek podařilo překonat. 

Britští poslanci mají poslední slovo

Jakoukoli dohodu sjednanou mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií ještě musí schválit britský parlament. Ten by se měl – v případě, že závazný text bude do té doby na stole – předběžně sejít v sobotu a klíčovým úkolem premiéra Borise Johnsona je, aby k pozitivnímu hlasování přesvědčil i poslance severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). 

Právě zákonodárci DUP vyjadřují největší obavy z toho, aby brexitovým ujednáním nevznikla de facto celní hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království. Ve čtvrtek ráno navíc DUP oznámilo, že i v případě dosažení dohody ji nepodpoří. 

Lídr britské opozice Jeremy Corbyn řekl, že premiér Boris Johnson vyjednal ještě horší dohodu o odchodu Británie z Evropské unie než jeho předchůdkyně v čele vlády Theresa Mayová. Dohodu předkládanou bývalou ministerskou předsedkyní Mayovou britský parlament třikrát odmítl. Corbynovo prohlášení přišlo poté, co Johnson a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámili, že Londýn a Brusel se domluvily na podmínkách brexitu.

Podle Corbyna, předáka britských labouristů, podmínky dojednané Johnsonem „zemi nespojí a je třeba je odmítnout“. „Nejlepší způsob, jak brexit vyřešit, je dát lidem konečné slovo v referendu,“ uvedl Corbyn.

O nové brexitové dohodě má v sobotu hlasovat britský parlament.

Babiš: Každá země EU s dohodou souhlasí

Summit EU by měl dohodu schválit, řekl při příchodu na vrcholné unijní jednání český premiér Andrej Babiš.

„Pokud mám informace, tak to všechny členské státy četly a souhlasí,“ řekl novinářům Babiš. „Doufejme, že hlasování britského parlamentu bude pozitivní a hlasování Evropského parlamentu bude jenom formalita,“ dodal. Podle něj by mohlo dokument schválit začínající jednání unijních prezidentů a premiérů.

Přehled hlavních událostí kolem brexitu

24. června 2016 - V Británii v referendu o brexitu zvítězili odpůrci členství v EU poměrem 51,9 ku 48,1 procenta při volební účasti 72,2 procenta. Premiér David Cameron oznámil rezignaci.

13. července 2016 - Do čela vlády nastoupila Theresa Mayová.

29. března 2017 - Londýn oficiálně oznámil EU záměr z unie odejít na základě předchozí aktivace článku 50 (o vystoupení z EU) Lisabonské smlouvy.

8. června 2017 - Předčasné volby kvůli posílení mandátu konzervativců; konzervativci sice vyhráli, přišli ale o většinu.

20. června 2018 - Britský parlament schválil konečnou verzi zákona o odchodu Británie z EU, tzv. brexitový zákon.

9. července 2018 - Kvůli sporu ohledně tzv. plánu z Chequers premiérky Mayové, který chtěl zachovat více obchodních vazeb na EU, odstoupili ministr zahraničí Boris Johnson, ministr pro odchod z EU David Davis a jeho první náměstek Steve Baker.

14. listopadu 2018 - Vyjednavači obou stran se shodli na textu dohody včetně takzvané irské pojistky, a na znění doprovodné politické deklarace.

12. prosince 2018 - Mayová ustála hlasování v Konzervativní straně o vyslovení nedůvěry, poměrem 200 ku 117. Předtím uvedla, že už konzervativce do řádných voleb v roce 2022 nepovede.

13. prosince 2018 - Summit EU potvrdil znění dohody i politické deklarace a upozornil, že smlouvu není možné měnit.

15. ledna 2019 - Britští poslanci poprvé odmítli dohodu o brexitu. Předseda labouristů Jeremy Corbyn podal návrh na vyslovení nedůvěry vládě, hlasování vláda ustála.

12. března 2019 - Dolní sněmovna i při druhém hlasování odmítla dohodu o odchodu Spojeného království z EU.

20. března 2019 - Premiérka Mayová dopisem požádala šéfa Evropské rady Donalda Tuska o odklad brexitu do 30. června.

21. března 2019 - Lídři 27 zemí EU nabídli odklad do 22. května, pokud britský parlament schválí dohodu vystoupení, jinak jen do 12. dubna.

29. března 2019 - Britští poslanci i napotřetí odmítli brexitovou dohodu.

5. dubna 2019 - Mayová znovu požádala EU o odklad brexitu do 30. června.

10. dubna 2019 - EU se Británií dohodla na dalším odkladu brexitu, a to až do 31. října.

17. května 2019 - Corbyn oznámil, že brexitové rozhovory opozice s vládou ztroskotaly.

21. května 2019 - Mayová představila kompromisní plán, který měl pomoci napočtvrté prosadit v parlamentu brexitovou dohodu. Kvůli plánu rezignovala 22. května Andrea Leadsomová, která za vládu vytvářela agendu dolní komory parlamentu.

24. května 2019 - Mayová oznámila, že 7. června skončí jako vůdkyně konzervativců.

27. května 2019 - Volby do Evropského parlamentu skončily zdrcující porážkou konzervativců. Získali pouze deset procent, zatímco vítězná Strana pro brexit skoro třetinu hlasů.

23. července 2019 - Lídrem konzervativců zvolen Boris Johnson. O den později se stal premiérem a jmenoval nové ministry.

19. srpna 2019 - Johnson v dopise zaslaném Tuskovi irskou pojistku označil za nedemokratickou a vyzval, aby byla nahrazena závazkem, že před koncem pobrexitového přechodného období začnou platit "alternativní ujednání". Tusk i EK odmítli.

28. srpna 2019 - Johnson potvrdil spekulace médií, že do 14. října bude zasedání britského parlamentu přerušeno.

3. září 2019 - Johnsonova vláda ztratila většinu v Dolní sněmovně poté, co Konzervativní stranu kvůli nesouhlasu s vládní brexitovou politikou opustil poslanec Philip Lee.

4. září 2019 - Poslanci Dolní sněmovny schválili návrh zákona, jehož cílem je zabránit brexitu bez dohody. Johnson zároveň v parlamentu vyzval k uspořádání předčasných voleb 15. října, což poslanci odmítli.

6. září 2019 - Návrh zákona proti brexitu bez dohody schválila i Horní sněmovna, souhlas s ním vyjádřila 9. září i britská královna Alžběta II. a norma tak vstoupila v platnost.

- Dolní sněmovna schválila usnesení požadující zveřejnění vládního scénáře pro brexit bez dohody a rovněž zveřejnění korespondence vládních poradců týkající se rozhodnutí přerušit na několik týdnů zasedání parlamentu.

10. září 2019 - V noci na 10. září bylo zasedání britského parlamentu přerušeno.

24. září 2019 - Britský nejvyšší soud dospěl k závěru, že vynucená pětitýdenní přestávka v zasedání parlamentu je nezákonná. Parlament se znovu sešel 25. září.

2. října 2019 - Británie předala Evropské komisi očekávaný písemný návrh změn v brexitové dohodě týkající se takzvané irské pojistky.

17. října 2019 - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i premiér Johnson oznámili, že Británie a EU se dohodly na podmínkách brexitu; severoirští unionisté v reakci uvedli, že jejich výhrady k některým částem dokumentu přetrvávají.

Autoři: , ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...