Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soudce v Georgii po necelých 12 hodinách zamítl žalobu od Trumpova štábu. Odmítnutí přišlo i v Michiganu

Trump s žalobou proti volbám neuspěl. Soudce v Georgii po necelých 12 hodinách... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump s žalobou proti volbám neuspěl. Soudce v Georgii po necelých 12 hodinách... | foto: Reuters

Washington  Soudce v americkém státě Georgia odmítl žalobu podanou volební kampaní nynějšího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, která si stěžovala na údajnou podezřelou manipulaci s korespondenčními hlasovacími lístky. Stížnost byla zamítnuta necelých 12 hodin po předložení, napsala agentura AP. Trumpův štáb se v souvislosti s volbami obrátil i na soudy v Michiganu a v Pensylvánii, v prvním případě už také přišel odmítavý verdikt.

V Georgii prezidentovi právníci žádali soud, aby se postaral o dodržování zákonů týkajících se hlasování poštou. Podle žaloby podané v okrese Chatham si pozorovatel Trumpovy Republikánské strany všiml, že jistý člen jedné ze sčítacích komisí podezřele manipuloval s ještě nezpracovanými lístky zaslanými poštou, které dorazily po stanoveném termínu. Údajně je zařadil mezi ty, jež přišly včas.

Zákulisí voleb a sčítání hlasů.
Sčítání hlasů v Atlantě ve státu Georgia.

AP původně informovala, že Trumpův tým chce, aby soud pozastavil sčítání hlasů po úterních prezidentských volbách. Republikáni ovšem žádali, aby zpožděné lístky byly odděleny a nebyly započítávány. Georgia je jedním z hrstky států, kde zatím není jasno o vítězi prezidentské volby, přičemž kandidát Demokratické strany Joe Biden v průběhu sčítání hlasů dotahoval mírnou ztrátu.

„Prezident Trump a jeho tým bojuje za dobro národa, aby udrželi vládu zákona a zákon v Georgii je jasný: aby byly hlasy započítány, musí dorazit ve volební den do 19:00,“ řekl Justin Clark z Trumpovy volební kampaně. 

Její zástupci uvedli, že uvažují o tom, že podobně jako v okrese Chatham budou v případě hlasů odeslaných poštou postupovat i jinde v Georgii. Trump před volbami kritizoval korespondenční hlasování a varoval, že povede k podvodům, ačkoli při minulých volbách byly podle expertů takovéto incidenty velmi vzácné.

Soudce v Georgii stížnost na údajné nedodržování pravidel rychle odmítl poté, co okresní činitelé vypověděli, že padesátka korespondenčních hlasů, která byla jádrem věci, dorazila volebním komisařům včas.

Krátce nato přišla podobná zpráva z Michiganu, kde Trumpův tým ve středu požádal o pozastavení sčítání hlasů s tím, že „nedostal možnost řádného přístupu k mnoha místům“, kde sčítání probíhá. V Michiganu měl po uzavření volebních místností v průběžných výsledcích dlouho navrch Trump, ve středu ale nastal zvrat a média následně zdejších 16 volitelů přisoudila Bidenovi.

Místní soudkyně Cynthia Stephensová ve čtvrtek po projednání stížnosti vyhlásila, že se jí dál nebude zabývat, informovala agentura Reuters. Vydání písemného zdůvodnění verdiktu avizovala soudkyně na pátek.

Podle právníka Demokratické strany Marca Eliase Trumpův tým podává po celých USA celou řadu bezvýznamných žalob. „Nenechte se ošálit,“ napsal na twitteru. „Vědí, že prohráli a zbylo jim jedině tohle,“ dodal. Trumpova kampaň předtím požádala o pozastavení sčítání i v Pensylvánii, ve čtvrtek ohlásila stížnost v Nevadě, kde je souboj s Bidenem rovněž stále otevřený.

Jeden ze soudních sporů ve čtvrtek přinesl krátké přerušení počítání hlasů ve Filadelfii, ovšem podle zpravodajského webu BBC šlo jen o krátkou přestávku. Důvodem byl verdikt, který nařídil umožnit republikánským pozorovatelům pohybovat se v těsnější blízkosti pracovníků, kterým volební lístky prochází rukama. Nově mohli republikáni proces sledovat ze vzdálenosti dvou metrů, předtím bylo minimem šest metrů.

„Velké soudní vítězství v Pensylvánii!“ napsal na twitteru prezident Trump. Deník The New York Times vývoj hodnotil jako „drobný“ úspěch jeho kampaně.

Ta následně téma otevřela znovu, když federálnímu soudu předložila stížnost, podle níž volební činitelé ve Filadelfii „záměrně odmítají připustit jakékoli zástupce a volební pozorovatele od prezidenta Trumpa a Republikánské strany“. Kampaň žádala, aby soud okresní volební komisi zakázal pokračovat ve sčítání hlasů, nejsou-li u toho její zástupci přítomni.

Experti podle Reuters soudili, že sprška žalob pravděpodobně výsledek neovlivní, může však oslabit důvěru veřejnosti ve volby. Vývoj u soudů nic nemění na tom, že demokrat Biden už podle projekcí některých amerických médií získal 264 hlasů tzv. volitelů a jen šest jej tak dělí od zisku většiny ve sboru, který v USA rozhoduje prezidentskou volbu. Trumpovi zatím připadá 214 volitelů. Ten, kdo vyhraje v Georgii, si připíše dalších 16 volitelů, v Pensylvánii je jich ve hře 20.

V Georgii podle nejčerstvějších průběžných výsledků vedl Trump jen o tři desetiny procenta sečtených hlasů, tedy o necelých 13.000. K započítání ve čtvrtek podle místních činitelů zbývalo několik desítek tisíců volebních lístků odevzdaných na dálku v nejlidnatějších okresech. Odhaduje se, že ve zbývajícím balíčku hlasů bude mít výrazně navrch Biden. Podobný scénář se odehrává v Pensylvánii, kde jsou ovšem

Hospoda pro nedotknutelné. Večírek, fólie v oknech a bezradnost policie

Prázdný sál kina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Liberecká restaurace Bílý Mlýn má přes zákaz v době koronaviru otevřeno pro hosty. Na jídlo tam chodí místní smetánka....

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Prázdný sál kina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Příběh bosse Satana: podnikáním s auty a v erotice měl krýt kšefty s drogami

Prázdný sál kina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmatřicetiletého Rudolfa Ch. sledovalo sto padesát policistů a celníků rok a půl. Koncem ledna spadla klec - kromě...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...