24. července 2019 7:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Masivní zátah proti nelegálním migrantům v USA? Trump sliboval deportaci milionů, zatím jich zatkli 35

Úřady pro dohled nad migrací zadržují muže při operaci v Escondidu v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřady pro dohled nad migrací zadržují muže při operaci v Escondidu v... | foto: AP Photo

Washington Výsledkem údajně masivních zátahů proti migrantům, které minulý měsíc ohlásil prezident Donald Trump, je zatím pětatřicet zatčených. V úterý to ve Washingtonu oznámil Úřad pro imigraci a cla (ICE). Šéf Bílého domu přitom sliboval deportaci milionů lidí, kteří nezákonně vstoupili na území USA. Podle ICE jde ale zatím o „rutinní operaci“.

Rozsáhlé zatýkání se mělo odehrávat v desítce velkých amerických měst včetně Los Angeles, San Franciska, New Yorku, Chicaga či Houstonu. Prošetřováno ale bylo zatím kolem 2000 lidí, část z nich byla obviněna z běžných kriminálních činů. Trump minulý týden prohlásil, že „i když operace nebyla pro veřejnost příliš viditelná, byla velmi úspěšná“.

Úřady pro dohled nad migrací transportují muže v želízkách do vozidla. Byl...
Člen národní gardy střeží hranici mezi Spojenými státy a Mexikem.

Razie má být zaměřena na středoamerické rodiny, které už obdržely deportační výměr, ale nepodřídily se mu. Šéf ICE Matthew Albence novinářům řekl, že počet zadržených migrantů byl nižší, než při předešlých zátazích. Důvodem byl podle něj zájem médií, která o připravované akci informovala předem.

Média ve státě Tennessee informovala o kuriózním případu přistěhovalce, kterého svým vozem zablokovali agenti ICE, když v autě opouštěl garáž u svého domu. Žádosti, aby vystoupil z vozu, muž neuposlechl a spolu se svým dvanáctiletým synem seděl ve voze čtyři hodiny.

Sousedé mu nosili jídlo a pití, v nádrži jeho auta dokonce pro případ potřeby doplnili benzín. Policejní hlídka přivolaná pracovníky ICE odmítla zasáhnout a muž se nakonec dostal domů chráněn těly sousedů. Agenti ICE nakonec svůj zásah vzdali.

ČTK

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.