Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Trump v Iráku nedopatřením odhalil přítomnost i tváře týmu speciálních jednotek NAVY Seal

Svět

  5:00
KÁBUL/PRAHA - Americký prezident se ve středu odebral na nečekanou a utajovanou cestu za vojáky do Iráku a Německa, a to v době, kdy je federální vláda USA již sedmý den v platební neschopnosti. Následně na svém Twitteru odhalil přítomnost speciálních jednotek.

Prezident Trump s vojáky speciálních jednotek v Iráku. foto: Twitter.com/realdonaldTrump

„Není to fér, že celé břemeno leží na ramenou Spojených států,“ postěžoval si americký prezident Donald Trump k nastoupené jednotce vojáků během první návštěvy americké vojenské základny v Iráku. Obhajoval tak své rozhodnutí z minulého týdne o stažení amerických jednotek ze Sýrie. „Spojené státy již nemohou být četníkem světa,“ sdělil Trump.

26.prosince 2018 v 21:35, příspěvek archivován: 27.prosince 2018 v 17:48

VIDEO: .@FLOTUS Melania and I were honored to visit our incredible troops at Al Asad Air Base in Iraq. GOD BLESS THE U.S.A.! https://t.co/rDlhITDvm1

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

.@FLOTUS Melania and I were honored to visit our incredible troops at Al Asad Air Base in Iraq. GOD BLESS THE U.S.A.! https://t.co/rDlhITDvm1

Prezident společně s manželkou strávili s americkými vojáky v Iráku tři hodiny. Ukázalo se také, že na základně je i skupina speciálních jednotek NAVY Seal Team 5, jejichž lokace bývá utajená kvůli bezpečnosti. 

Právě proto bylo velice překvapivé, že se na prezidentově Twitteru následně objevilo video, na němž nejenže je jasně vidět, že „speciálové“ na základně jsou, ale záběry odhalily i jejich tváře, což bývá téměř nemyslitené. 

Ačkoliv o stažení vojáků z válkou rozvrácené země chtějí ještě debatovat politici v americkém Senátu, prezident již prý na Štědrý den podepsal potřebné dokumenty. Očekává se, že stahování začne během příštích týdnů a patrně několik týdnů také potrvá.

Prezident Trump s vojáky.
Prezident Donald Turmp se ženou se vítají s vojáky na misi v Iráku.

Odchod amerických sil ze Sýrie Trump oznámil minulý týden ve středu s odůvodněním, že Islámský stát (IS) je v zemi již poražen. Na tento prezidentův krok reagoval ministr obrany James Mattis tím, že rezignoval, stejně jako hlavní styčný pracovník americké administrativy pro boj s IS Brett McGurk.

Není to však poprvé, co se USA chtějí zbavit role „četníka.“ Podobně jako prezident Trump se vyjádřil v roce 2015 i jeho předchůdce Barack Obama. Ten však své rozhodnutí následně změnil a dokonce USA zapojil do války v Sýrii, jelikož se podle odborníků obával, že na místo USA v roli „hlídače“ nastoupí jiné velmoci.

Trump je ale zjevně v otázce odchodu ze Sýrie rozhodnutý již dlouho. V Iráku totiž novinářům sdělil, že již dříve navrhoval opuštění Sýrie, ale jeho poradci jej přesvědčili, aby Američané ještě zůstali. Rozhodnutí o stažení asi 2000 vojáků stejně nakonec padlo. „Je načase začít používat hlavu,“ řekl Trump novinářům na základně západně od Bagdádu.

Americký prezident Donald Trump a první dáma Melania Trumpové navštívili vojenskou základnu v Iráku.

Spojené státy mají vojáky v Iráku v rámci mezinárodní koalice, která bojuje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Za tímto cílem tam přišli v roce 2014 na pozvání tehdejší vlády. Před rokem ale tamní vláda vyhlásila vítězství nad IS a od té doby se někteří iráčtí politici i armádní velitelé vyslovují proti přítomnosti amerických jednotek v Iráku. Trump stažení vojáků z Iráku odmítá a dokonce dodal, že by se vojáci do Sýrie mohli případně vrátit a vést operace z Iráku.

Buď bude zeď, nebo přijdou o ‚vánoční‘ výplaty statisíce lidí. Trump hrozí, že neschválí peníze pro vládu

Z Iráku Trump odcestoval na americkou základnu Ramstein v Německu, kde přistál krátce před druhou hodinou ranní středoevropského času nejen kvůli schůzce s vojáky, ale i se záměrem dočerpat palivo na cestu do USA.

Vláda bez peněz

Doma již na prezidenta čekal jiný úkol. Musel se vypořádat se situací kolem platební neschopnosti vlády, kterou sám způsobil. Předmětem celého sporu je snaha prezidenta Trumpa a Republikánské strany získat od demokratů podporu pro financování gigantického projektu hraniční zdi, na který prezident požaduje minimálně 5 miliard dolarů (112 miliard korun). Opozice považuje tuto investici za zbytečnou, respektive předraženou, a odmítá schválit peníze pro vládu s takto velkou položkou. Trump tak již sedmý den drží federální vládu jako rukojmí.

„Nemůžu vám říct, kdy bude vláda zase fungovat. Můžu vám říct, že nebude fungovat, dokud nebudeme mít zeď nebo plot nebo jak by tomu chtěli říkat,“ citovala agentura AP Trumpův výrok.

Podle AP se krizový stav dotýká ministerstev a dalších orgánů, které tvoří asi čtvrtinu federální vlády. Tyto úřady zaměstnávají na 800 tisíc lidí, kteří si budou muset na výplaty počkat nejméně do doby, až bude financování obnoveno.

Tzv. shutdown, tedy přerušení provozu vlády, zasáhne hlavně lidi pracující pro USA v zahraničí, kteří jsou přidruženými pracovníky k americkým vládním programům. Ti se tak ocitli ze dne na den bez finančních prostředků. I přesto však musí řada zaměstnanců vlády pracovat a to bez nároku na honorář. Například lidé na ambasádách, nebo zaměstnanci NASA, kteří hlídají bezpečnost astronautů. Plat případně dostanou až zpětně v momentu, kdy se politici ve Washingtonu dohodnou na řešení.

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...