14. února 2019 22:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit zeď. Chce čerpat z krizových fondů

Americký prezident Donald Trump během projevu o stavu unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump během projevu o stavu unie. | foto: Reuters

Washington Americký prezident Donald Trump vyhlásí stav nouze, aby zajistil financování výstavby zdi na hranicích s Mexikem. Ve čtvrtek to podle agentury Reuters oznámil Bílý dům. Ten také uvedl, že prezident podepíše nadstranický návrh zákona, jehož cílem je předejít opětovné platební neschopnosti části federálních úřadů.

Kompromisní návrh, o kterém mají v noci na pátek SEČ hlasovat obě komory amerického Kongresu, ale neobsahuje v plném objemu Trumpem požadované peníze na zeď, což chce prezident vyřešit právě stavem nouze. Takový krok mu umožní čerpat peníze z krizových fondů. Očekává se, že pokud Trump skutečně nouzový stav kvůli situaci na hranicích vyhlásí, vyvolá to vlnu žalob s cílem krizové opatření zrušit.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová již na dotaz novinářů uvedla, že právní kroky zváží. Dodala, že demokraté zareagují adekvátně.

Trump se s Kongresem, jehož Sněmovnu reprezentantů ovládají demokraté, dlouhodobě pře o peníze na zeď či jinou bariéru, která má čelit nelegálnímu postupu migrantů přes mexicko-americkou hranici. Konflikt na přelomu roku vyvrcholil déle než měsíčním zablokováním části federálních úřadů, které neměly peníze na svůj provoz. 

14.února 2019 v 21:44, příspěvek archivován: 14.února 2019 v 22:16

The President is once again delivering on his promise to build the wall, protect the border, and secure our great country.

Financování úřadů bylo dočasně obnoveno, ale od soboty krize opět hrozí, pokud by Kongres nepřišel s dlouhodobým finančním plánem. Na něm se demokraté s republikány nakonec dohodli a v nejbližších hodinách má být předložen k hlasování v Senátu i ve Sněmovně reprezentantů.

Nadstranický návrh ale neobsahuje uvolnění 5,7 miliardy dolarů (bezmála 130 miliard korun) na stavbu betonové zdi nebo ocelového plotu na americko-mexické hranici, ale jen 1,4 miliardy dolarů. Tyto peníze stačí na vybudování necelých 90 kilometrů hraničních bariér oproti Bílým domem předpokládaným 320 kilometrům.

Nejmenovaný zdroj agentuře Reuters sdělil, že Bílý dům již určil 2,7 miliardy dolarů z fondů, které chce po vyhlášení stavu nouze využít.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!