„Vsadím se, že pro většinu lidí je zbrusu nová informace to, že prezident Obama uvalil šestiměsíční zákaz na irácký uprchlický program poté, co dva Iráčané přišli do USA, radikalizovali se a byli mozky masakru v Bowling Green,“ tvrdila Conwayová v rozhovoru pro televizní stanici MSNBC.
Nařízení Donalda Trumpa, které má na 90 dní zamezit vstup do USA obyvatelům 7 zemí většinově muslimských zemí a na 120 dní zastavit příjímání uprchlíků, čelilo řadě kontroverzí včetně několikadenních protestů napříč USA a kritice ze stran světových státníků. Conwayová se ho v rozhovoru opět pokusila bránit.
Conwayová připomněla obdobný „zákaz“ bývalého prezidenta Baracka Obamy, který se podle ní Trumpovu exekutivnímu příkazu velice podobal. Během rozhovoru Conwayová zmínila právě „masakr v Bowling Green“. Ten měl podle ní být důvodem, proč Barack Obama v roce 2011 „na 6 měsíců uvalil zákaz na program pro příjímání iráckých uprchlíků.“ Tento masakr se ale nikdy nestal, jak píše deník The Guardian.
V kentuckém městě Bowling Green v roce 2011 skutečně žili dva Iráčané, kteří se radikalizovali. K teroristickému útoku ale nedošlo nikdy. Policie zde zatkla a později odsoudila Mohanada Shareefa Hammadiho a Waada Ramadana Alwana, „mozky masakru“ to ale nebyli. Pokoušeli se poslat zbraně a peníze al-Kaidě a navíc byli součástí útoků na americké vojáky v Iráku, za což Hammadi dostal doživotí a Alwan 31 až 40 let.
Nejsou to lži, jen ‚alternativní fakta‘. Trumpova poradkyně bránila nového mluvčího![]() |
Ministerstvo spravedlnosti nikdy ani neobvinilo z plánování teroristického útoku. Když ministerstvo v roce 2012 oznamovalo jejich obvinění, řeklo: „Ani jeden z nich nebyl obviněn z přípravy útoků v USA.“
Výrok Conwayové přilákal značnou pozornost zejména na sociálních sítích jako další v řadě „alternativních faktů“, kterými Conwayová nazvala rozdílnou interpretaci skutečnosti Bílého domu oproti tomu, co se objevuje v mainstreamových médiích. Výrok se stal na sociálních sítích terčem výsměchu a parodií.
Obamův „zákaz“ nebyl zákaz, ale zpomalení vydávání víz
„Zákaz“ z roku 2011, o který Conwayová i Trump opírají zatím nejkritizovanější krok nového prezidenta, se od toho současného značně liší, informoval server The Business Insider.
Obama podle Trumpa i Conwayové „zakázal vydávání víz uprchlíkům z Iráku na 6 měsíců“. Došlo ale pouze k výraznému zpomalení jejich přidělování a rozšíření procesů, kterými žadatelé musejí, než je jim umožněn vstup do země. Uprchlíci z Iráku se tak do USA během období restrikcí stále dostávali, ale v menší míře. „Nebyl ani jeden měsíc, během kterého žádní Iráčané nepřijeli,“ řekl za tehdejší ministerstvo zahraničí Jon Finer.
Obamovo nařízení následovalo právě po zatčení Hammadiho a Alwana, které Conwayová chybně spojila s neexistujícím masakrem. Podle ABC News tehdy hrozilo, že spolu s nimi v roce 2009 jako váleční uprchlíci do USA pronikly tucty podezřelých, u kterých hrozilo nebezpečí spáchání útoku.