Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trumpova poradkyně bránila ‚zákaz muslimů‘ fiktivním teroristickým útokem

Svět

  12:41
WASHINGTON - Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová čelí vlně kritiky a výsměchu poté, co v rozhovoru zmínila irácký teroristický útok na Američany, který se nikdy nestal. „Většina lidí o tom neví, protože se o tom nepsalo," řekla Conwayová o údajném masakru v kentuckém Bowling Green.

Kellyanne Conwayová pomáhala Donaldu Trumpovi s kampaní. foto: Reuters

„Vsadím se, že pro většinu lidí je zbrusu nová informace to, že prezident Obama uvalil šestiměsíční zákaz na irácký uprchlický program poté, co dva Iráčané přišli do USA, radikalizovali se a byli mozky masakru v Bowling Green,“ tvrdila Conwayová v rozhovoru pro televizní stanici MSNBC.

Nařízení Donalda Trumpa, které má na 90 dní zamezit vstup do USA obyvatelům 7 zemí většinově muslimských zemí a na 120 dní zastavit příjímání uprchlíků, čelilo řadě kontroverzí včetně několikadenních protestů napříč USA a kritice ze stran světových státníků. Conwayová se ho v rozhovoru opět pokusila bránit.

Kellyanne Conwayová a Steve Bannon
Kellyanne Conwayová

Conwayová připomněla obdobný „zákaz“ bývalého prezidenta Baracka Obamy, který se podle ní Trumpovu exekutivnímu příkazu velice podobal. Během rozhovoru Conwayová zmínila právě „masakr v Bowling Green“. Ten měl podle ní být důvodem, proč Barack Obama v roce 2011 „na 6 měsíců uvalil zákaz na program pro příjímání iráckých uprchlíků.“ Tento masakr se ale nikdy nestal, jak píše deník The Guardian.

V kentuckém městě Bowling Green v roce 2011 skutečně žili dva Iráčané, kteří se radikalizovali. K teroristickému útoku ale nedošlo nikdy. Policie zde zatkla a později odsoudila Mohanada Shareefa Hammadiho a Waada Ramadana Alwana, „mozky masakru“ to ale nebyli. Pokoušeli se poslat zbraně a peníze al-Kaidě a navíc byli součástí útoků na americké vojáky v Iráku, za což Hammadi dostal doživotí a Alwan 31 až 40 let.

29.ledna 2013 v 18:43, příspěvek archivován: 03.února 2017 v 12:04

Attorney calls for reduced sentence: Mohanad Shareef Hammadi and Waad Ramadan Alwan will be sentenced today in U... http://t.co/ZFnnLi5l

Nejsou to lži, jen ‚alternativní fakta‘. Trumpova poradkyně bránila nového mluvčího

Ministerstvo spravedlnosti nikdy ani neobvinilo z plánování teroristického útoku. Když ministerstvo v roce 2012 oznamovalo jejich obvinění, řeklo: „Ani jeden z nich nebyl obviněn z přípravy útoků v USA.“

Výrok Conwayové přilákal značnou pozornost zejména na sociálních sítích jako další v řadě „alternativních faktů“, kterými Conwayová nazvala rozdílnou interpretaci skutečnosti Bílého domu oproti tomu, co se objevuje v mainstreamových médiích. Výrok se stal na sociálních sítích terčem výsměchu a parodií.

03.února 2017 v 05:15, příspěvek archivován: 03.února 2017 v 11:36

One still shudders to think how bad the Bowling Green massacre would've been if not for the heroic intervention of Fred Douglass.

Obamův „zákaz“ nebyl zákaz, ale zpomalení vydávání víz

„Zákaz“ z roku 2011, o který Conwayová i Trump opírají zatím nejkritizovanější krok nového prezidenta, se od toho současného značně liší, informoval server The Business Insider.

Obama podle Trumpa i Conwayové „zakázal vydávání víz uprchlíkům z Iráku na 6 měsíců“. Došlo ale pouze k výraznému zpomalení jejich přidělování a rozšíření procesů, kterými žadatelé musejí, než je jim umožněn vstup do země. Uprchlíci z Iráku se tak do USA během období restrikcí stále dostávali, ale v menší míře. „Nebyl ani jeden měsíc, během kterého žádní Iráčané nepřijeli,“ řekl za tehdejší ministerstvo zahraničí Jon Finer.

Obamovo nařízení následovalo právě po zatčení Hammadiho a Alwana, které Conwayová chybně spojila s neexistujícím masakrem. Podle ABC News tehdy hrozilo, že spolu s nimi v roce 2009 jako váleční uprchlíci do USA pronikly tucty podezřelých, u kterých hrozilo nebezpečí spáchání útoku.

Mohlo by vás zajímat