9. října 2019 21:44, aktualizováno  23:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecká armáda vstoupila do Sýrie. Kurdové pozemní útok u hraničního města údajně odrazili

Syřané opouští bombardovaná města na hranici s Tureckem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syřané opouští bombardovaná města na hranici s Tureckem | foto: Reuters

ANKARA/DAMAŠEK Turečtí vojáci a jejich syrští spojenci vstoupili do severní Sýrie a v oblasti východně od řeky Eufrat zahájili pozemní fázi ofenzivy proti kurdským milicím YPG. Oznámilo ve středu večer turecké ministerstvo obrany. Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF) následně oznámila, že odrazila turecký útok u syrského hraničního města Tal Abjád.

Město, které kontrolují kurdské milice YPG, bylo prvotním terčem pozemní ofenzivy, řekl agentuře AFP mluvčí syrských protureckých povstalců. Agentura AP s odvoláním na nejmenovaný turecký zdroj uvedla, že turečtí vojáci a proturečtí povstalci zahájili ofenzívu o čtyřech větvích.

„Pozemní útok tureckých sil byl v Tal Abjádu odražen bojovníky SDF. V tuto chvíli žádný postup,“ uvedl na twitteru mluvčí koalice vedené milicí YPG.

Turecko odpoledne zahájilo ofenzivy proti kurdským skupinám na severovýchodě Sýrie. Zpočátku šlo o letecké útoky a také ostřelování z minometů a houfnic. Ankara operaci avizovala už o víkendu. 

Ofenziva má být zaměřena na kurdské milice YPG, které jsou součástí koalice Syrské demokratické síly (SDF) a které pomohly v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát (IS). Ankara chce v oblasti vytvořit bezpečnostní zónu, která umožní návrat syrských uprchlíků. Turecké armádě pomáhá hlavní proturecká povstalecká skupina v Sýrii, která si říká Národní armáda. Ta prohlásila, že s kurdskými bojovníky nebude mít slitování.

Bombardování města na hranici Turecka se Sýrií
Lidé opouští město Ras al Ain, které je bombardováno

Turecké ministerstvo obrany ujistilo, že operace je zaměřena pouze na radikály a jejich základny či zbraně. SDF ale tvrdí, že ofenziva se v prvních hodinách nevyhnula ani civilistům.

SDF hlásí dohromady osm mrtvých po vzdušných útocích, které začaly v Rás al-Ajnu na syrsko-turecké hranici. Kromě toho byly podle SDF desítky civilistů zraněny. Letouny však útočily až 50 kilometrů v hloubi syrského území ve městě Ajn Ísa, tvrdí SDF.

Arabsko-kurdská koalice vyzvala Spojené státy a jejich spojence k vytvoření bezletové zóny, která by oblast před tureckými útoky ochránila. Kromě letadel Turecko nasadilo také minomety a houfnice. Večer turecké ministerstvo obrany oznámilo, že byla zahájena i pozemní část ofenzivy.

Americký prezident Trump řekl, že USA tureckou ofenzivu na severu Sýrie neschvalují a Ankaře jasně řekly, že operaci považují za špatný nápad. „Turecko se zavázalo k ochraně civilistů, ochraně náboženských menšin včetně křesťanů, a k tomu, že zajistí, aby nenastala humanitární krize. My na tento závazek dohlédneme,“ dodal Trump, který v neděli ohlásil stažení amerických vojáků z míst, jichž se měla očekávaná turecká ofenziva v Sýrii týkat.

Ruský prezident Vladimir Putin ještě před začátkem ofenzivy Erdogana nabádal, aby se v Sýrii vyhnul jakýmkoli krokům, které by mohly poškodit mírový proces, a vyzval ho, aby ofenzivu dobře zvážil.

Také reakce na počínání Ankary z dalších částí světa jsou většinou odmítavé. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Ankaru k zastavení vojenské operace, byť vyjádřil pochopení pro obavy, které má Turecko o bezpečnost. Francie ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a Německem hodlá vyvolat debatu o této záležitosti v Radě bezpečnosti OSN. Německý ministr zahraničí Heiko Maas varoval mimo jiné před opětovným posílením IS.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček ČTK napsal, že ofenziva proti kurdským milicím YPG jen zhorší situaci civilistů a uprchlíků v regionu. Podle něj je nutné situaci řešit diplomaticky a EU by měla přijmout společný postup.

Postup Ankary otřásl tureckou lirou, která se dostala na nejslabší úroveň od srpna. Analytici mají obavy z dopadů konfliktu a z reakce Washingtonu. Trump totiž začátkem týdne pohrozil, že tureckou ekonomiku totálně zničí, jestliže Ankara podnikne cokoli, co bude nepřípustné.

Turci kurdské milice označují za teroristickou organizaci a vyčítají jim spolupráci s tureckou separatistickou Stranou kurdských pracujících (PKK), s níž Ankara od roku 1984 vede ozbrojený boj.

SDF vyhlásily ještě před zahájením turecké ofenzivy v severovýchodní Sýrii třídenní všeobecnou mobilizaci.

ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Policisté v Las Vegas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Policisté v Las Vegas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Policisté v Las Vegas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!