22. ledna 2019 13:43, aktualizováno  16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tymošenková bude kandidovat na ukrajinskou prezidentku. Podle průzkumů je favoritkou

Julija Tymošenková na zasedání kulatého stolu v Kyjevě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julija Tymošenková na zasedání kulatého stolu v Kyjevě. | foto: Reuters

KYJEV Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková v úterý formálně oznámila svou kandidaturu v prezidentských volbách, jejichž první kolo se uskuteční 31. března. Tymošenková je podle posledních průzkumů favoritkou klání vůči stávajícímu prezidentovi Petru Porošenkovi, uvedla agentura AFP.

„Jsem kandidátkou na prezidentku,“ prohlásila Tymošenková (58) v Kyjevě před stovkami delegátů své strany Vlast (Baťkivščyna). Sněm její kandidaturu podpořil jednomyslně, napsal deník Ukrajinska pravda na svém webu.

Tymošenková ve svém projevu prohlásila, že jako prezidentka pomůže „vrátit Ukrajince domů“ a postarat se jim o „pohodlný život ve vlasti“, aby si nemuseli vydělávat na živobytí v cizině. Podle deníku také slíbila, že odstoupí, pokud za prvních 100 dnů ve funkci nepředvede výsledky.

22.ledna 2019 v 12:47, příspěvek archivován: 22.ledna 2019 v 13:41

Now in #Ukraine: Yulia #Timoshenko announces to 5,000 adherents she will run for presidency in March. „All our problems, except the war, are home-made, and we can solve them.“ https://t.co/mtHdwqyGn9

Nejvážnějším vyzyvatelem Tymošenkové v březnových volbách bude nejspíš herec a bavič Volodymyr Zelenskyj. Podle průzkumů má velkou šanci probojovat se do druhého kola, kde by mohl Tymošenkovou i porazit.

Sjezd strany Vlast pozdravil pravoslavný kyjevský patriarcha Filaret a také bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili, který se ve zlém rozešel s prezidentem Porošenkem.

Tymošenková, která byla dvakrát šéfkou ukrajinské vlády, se šéfkou státu málem stala v únoru 2010, kdy ji ve druhém kole prezidentských voleb porazil tehdejší vůdce opozice Viktor Janukovyč rozdílem 3,48 procentního bodu. Za Janukovyčovy éry skončila bývalá premiérka ve vězení, ze kterého ji dostala revoluce v Kyjevě, před kterou Janukovyč prchl do ruského exilu.

Na Ukrajině i v cizině je vnímána jako charismatická, ale kontroverzní osobnost, poznamenala AFP. Někteří kritici ji vytýkají údajné sepětí s Ruskem, temná místa v životopise v 90. letech či oportunismus, jiní ji zase přirovnávají k „železné dámě“ ukrajinské politiky, jakkoli prý nic originálního voličům nenabízí. „Jejím nejlepším politickým argumentem je kritika současné vlády. Je málo důležité, zda má smysl, anebo nikoliv, ale získává tím velkou část své podpory,“ řekl AFP analytik Mykola Davydjuk.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.