3. prosince 2017 16:21, aktualizováno  16:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

U podezřelého balíčku v Postupimi byl nalezen dopis od vyděrače

Německá policie evakuovala vánoční trh a centrum Postupimi. V balíčku pak... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie evakuovala vánoční trh a centrum Postupimi. V balíčku pak... | foto: Reuters

POSTUPIM Podezřelý balíček, který byl v pátek doručen do lékárny u postupimského vánočního trhu, zřejmě sloužil k vydírání zásilkové služby DHL. V neděli o tom podle agentury DPA informoval ministr vnitra východoněmecké země Braniborska Karl-Heinz Schröter.

U zařízení se nacházel vzkaz od vyděračů ve formě QR kódu. Ti se dožadovali částky ve výši milionů eur. V balíčku byly stovky hřebíků a dělbuch a lékárník při jeho otvírání slyšel syčení. Schröter hovořil o „balíčkové bombě“. Vyšetřování přes víkend ukázalo, že šlo o velice nebezpečné zařízení, které by mohlo lidem způsobit těžká poranění. Z důvodu dalšího vyšetřování ministr další podrobnosti neuvedl. Původně úřady informovaly, že se v balíčku nenašla roznětka.

Podle vyšetřovatelů nebezpečný balík dorazil do bezprostřední blízkosti vánočního trhu jen náhodně, nijak s ním nesouvisel.

Podobnou zásilku dostal asi před měsícem jistý internetový obchod ve Frankfurtu nad Odrou. Balík začal při otevírání hořet, přičemž se zřejmě zničil dopis od vyděračů. Policie nevylučuje, že by se mohly objevit další balíčky. Upozorňuje proto lidi, aby si dávali pozor na podezřelé zásilky od neznámých odesílatelů, s pravopisnými chybami v adrese nebo takové, ze kterých by vyčnívaly dráty.

Policie předpokládá, že vyděrači pocházejí z oblasti Berlína nebo spolkové země Braniborska, jež hlavní město obklopuje.

Kvůli podezřelému balíčku doručenému do lékárny u vánočního trhu policie v pátek evakuovala tržiště i jeho okolí a zpřísnila bezpečnostní opatření. Zanedlouho uplyne rok od teroristického útoku v Berlíně, kdy islamista Anis Amri najel do lidí na vánočním trhu. Dvanáct z nich, včetně jedné Češky, tehdy zemřelo.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz