Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U Severodvinsku došlo ke krátkému zvýšení radiace. Nyní je vše v pořádku, tvrdí Rusové

Svět

  21:47
Ruská státní meteorologická služba znovu ujistila, že po explozi před třemi týdny na střelnici vojenského námořnictva u Severodvinsku se v oblasti jen krátkodobě zvýšila radiace. Nyní je ale v normě a stabilizovala se. Informovala o tom v pondělí agentura Interfax. Neštěstí si vyžádalo životy nejméně sedmi lidí, šest dalších bylo zraněno.

Ilustrační foto: Označení území se zvýšenou radiací. foto: Shutterstock

Radiace se podle meteorologů na krátko zvýšila kvůli „přechodu oblaku radioaktivních inertních plynů“. Oblak „se vytvořil po rozpadu izotopů baria, stroncia a lanthanu“, citoval Interfax ze sdělení úřadu. Zpráva vychází z měření provedených od 8. do 23. srpna.

Rusko po výbuchu a zprávách o zvýšené radiaci v oblasti Severodvinsku postupně přestalo do vídeňského sídla mezinárodní Organizace pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO) předávat údaje ze čtyř svých stanic měřících radiaci.

Únik radiace? O tom, co se stalo v Rusku, se nemáme šanci dozvědět, říká Drábová

Ruský zástupce u CTBTO Alexej Karpov v pondělí podle agentury TASS prohlásil, že testy nebyly jadernou zkouškou, ale souvisely s vývojem nových zbraní schopných pronikat protiraketovou obranou. „Testy na vojenské střelnici u Severodvinska souvisely s vývojem zbraní, které jsme museli začít vytvářet jako jedno z odvetných opatření kvůli jednostrannému odstoupení USA od smlouvy o omezení protiraketové obrany v roce 2002,“ dodal.

Podle médií exploze nastala při testu rakety se zřejmě jaderným zařízením, které bylo součástí pohonu. Podle západních expertů šlo o test nadzvukové střely s plochou dráhou letu, na jejímž vývoji podle oficiálních informací z Kremlu pracuje armáda nejméně od loňského roku.

Nic vám do toho není, reagovalo Rusko na kritiku odpojení stanic od světové sítě měřící radiaci

Gubernátor Archangelské oblasti Igor Orlov ujistil, že zdraví obyvatel nebylo ohroženo ani při výbuchu, ani následně. „Zranění mezi obyvateli, jakož i zdravotníky, nebyli a nejsou,“ prohlásil podle serveru Newsru.com. Místní ekolog Alexej Klimov naopak úřadům vyčítá, že se nezmohly na výstrahu obyvatelům, ale místo toho „mlčely a teď nepřetržitě lžou“.

Stížnost lékařů

Lékaři z oblastní nemocnice v Archangelsku si podle serveru stěžují, že je nikdo nevaroval, že ranění ze střelnice, které po výbuchu ošetřili, jsou ozáření. Následně u jednoho doktora zjistili v organismu radioaktivní cesium, načež úřady rozhlásily, že prý během dovolené v Thajsku jedl kraby zamořené v důsledku havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima. Ostatní lékaři se výsledky vyšetření nedozvěděli. Podle ministerstva zdravotnictví u žádného z mediků „naměřené hodnoty nepřevýšily přípustnou úroveň“.

Oblastní zdravotnické úřady nicméně ruské redakci BBC potvrdily, že nemocnice „v souladu se zavedenými pořádky“ prošla „preventivní očistou“. Vyšetření podstoupilo více než 110 lidí, z toho dvě desítky v Moskvě. Informací o stavu pacientů se s odvoláním na lékařské tajemství zdržely.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat