Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

U zdravotnice z Aljašky se po očkování proti covidu objevil anafylaktický šok. Jde o první negativní reakci v USA

Zdravotník podává vakcínu proti covidu. foto: AP Photo

Washington - U zdravotnice na americké Aljašce se po naočkování vakcínou firem Pfizer a BioNTech objevila alergická reakce. Oznámila to zástupkyně tamního zdravotnického systému Anne Zinková. V USA jde o první případ negativní reakce na vakcínu od pondělka, kdy ve Spojených státech očkování odstartovalo, uvádějí americká média. Jako první začala s očkováním této vakcíny Británie, která ohlásila alergickou reakci u dvou očkovaných zdravotníků.
  9:36

Před očkováním povinné testy? Česku chybí jasný plán, nemocnice postrádají informace

Případ na Aljašce se týká ženy, která nikdy předtím žádnou alergií netrpěla. Po naočkování v úterý se u ní projevil anafylaktický šok, který může skončit smrtí. Dotyčná měla deset minut potíže s dýcháním, objevila se u ní vyrážka a zrychlený tep, napsal list The New York Times. Symptomy se projevily během patnáctiminutového dozoru, který se doporučuje po aplikaci očkovací dávky. Žena byla převezena na pohotovost, teď je její stav stabilizovaný, ale je stále v nemocnici.

„Očekávali jsme, že se něco takového může stát, když se objevily zprávy o dvou případech anafylaktického šoku v Anglii u lidí, kteří dostali vakcínu firem Pfizer aBioNTech,“ řekla Zinková. Případ na Aljašce se stal v nemocnici ve městě Juneau a Zinková doplnila, že všechna místa, kde se v tomto americkém státě očkuje, musejí být vybavena preparáty na zvládnutí alergické reakce.

Americké aerolinky z Bruselu převezly milion dávek.
Vakcína do USA míří i z Bruselu, transport zajišťují United Airlines.

‚Největší mobilizace od války.‘ USA už spustily distribuci vakcíny, Němci budují očkovací centra

Paul Offit z amerického Úřadu pro kontrolu léčiv (FDA) řekl, že lékaři budou muset sledovat alergické reakce u očkovaných. Dodal, že ti, u nichž se už někdy projevila alergie po podání očkovací látky, by se v tomto případě očkováni měli vyhnout. Mluvčí FDA sdělil, že agentura jedná o situaci s firmou Pfizer a se Střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). „Zpráva pro zdravotnické instituce informuje o závažných alergických reakcích na vakcínu a uvádí, že musí být k dispozici náležitý preparát ke zvládnutí alergie u osob, u nichž se objeví anafylaktický šok,“ řekl mluvčí.

Autor:

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....

Mohlo by vás zajímat