14. prosince 2018 8:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Údajně toleroval sexuální obtěžování. Šéf OSN pro boj proti HIV a AIDS předčasně skončí

Michel Sidibé opustí svůj post Programu OSN pro boj proti HIV a AIDS (UNAIDS).... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michel Sidibé opustí svůj post Programu OSN pro boj proti HIV a AIDS (UNAIDS).... | foto: Reuters

Ženeva  Šéf Programu OSN pro boj proti HIV a AIDS (UNAIDS) Michel Sidibé oznámil, že v červnu příštího roku svůj post předčasně opustí. Učinil tak v reakci na zprávu nezávislého panelu, který Sidibého kritizuje za toleranci „sexuálního obtěžování, šikany a zneužití moci v organizaci“.

Sidibé byl v čele UNAIDS, který má po celém světě zhruba 670 zaměstnanců, od roku 2009. Podle agentury Reuters z funkce příští rok odejde o šest měsíců dříve, než mu vyprší mandát. Čtyřčlenný panel ve své zprávě uvedl, že v organizaci vládne „patriarchální kultura protěžování a bratříčkování se“, která umožňuje beztrestné chování a vyřizování si účtů.

UNAIDS minulý měsíc v reakci na obvinění ze sexuálního obtěžování dočasně propustil šéfa programu v Nigérii. Podle mluvčí programu Sophie Barton-Knottové se jedná o jeden ze tří případů, který organizace nyní vyšetřuje. 

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?