Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinské vojačky dostaly konečně ženské uniformy. Zatím jen letní

Svět

  8:24
Ženy v ukrajinské armádě se konečně dočkaly uniforem upravených podle jejich potřeb. S odvoláním na ministerstvo obrany o tom informoval server Ukrajinska pravda, podle něhož ukrajinské vojačky dostaly zatím soupravy letních polních uniforem.

Ženy v ukrajinské armády se dočkaly uniforem upravených podle jejich potřeb. (2. února 2024) foto: Ministerstvo obrany Ukrajiny

„V ukrajinské armádě v současné době slouží desítky tisíc žen. Asi 5000 z nich je v první linii. Jejich počet bude narůstat. Už teď pozorujeme rostoucí zájem žen o dobrovolný vstup do ozbrojených sil,“ uvedla náměstkyně ministra obrany Natalija Kalmykovová s poznámkou, že úřady chtějí vytvořit důstojné podmínky pro službu žen v ozbrojených silách.

Armáda podle ministerstva nyní distribuovala prvních 50 000 ženských typů letních polních uniforem a pořízení dalších se plánuje v letošním roce. Chce také 100 000 sad ženského spodního prádla. Na konci loňského roku ukrajinský resort obrany podle Ukrajinské pravdy schválil neprůstřelné vesty uzpůsobené ženám, které mají mimo jiné jinak zakřivený balistický plát.

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) loni v září upozornilo, že v ukrajinské armádě slouží odhadem 42 000 žen, které mohou bojovat jako ostřelovačky, průzkumnice nebo působit jako zdravotnice, ale neměly dosud jim uzpůsobené uniformy a musely se spokojit s mužským vojenským oblečením. Tehdejší náměstkyně ministra Hanna Maljarová upozorňovala, že ne všechny země, včetně členských států NATO, mají ženské uniformy.

Autoři: ,