Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Separatisté v Donbasu porušují dohodnuté příměří. Při ostřelování byl zraněn další ukrajinský voják

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v minulých dnech navštívil bojovou frontu v Donbasu. foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinská armáda v sobotu ohlásila, že během uplynulých 24 hodin se proruští separatisté v Donbasu na východě země dopustili sedmi porušení dohodnutého příměří palbou z minometů, automatických granátometů, velkorážných kulometů a dalších střelných zbraní. Při ostřelování byl jeden ukrajinský voják zraněn střepinami, uvedl list Ukrajinska pravda na svém webu.
  12:11

Na Donbasu hoří Ukrajině půda pod nohama. Návrat odtržených částí už podle místních není možný

Separatisté naopak podle povstalecké agentury DAN tvrdí, že ukrajinská armáda během uplynulých 24 hodin ztrojnásobila své ostřelování povstaleckých území.

Raněného ukrajinského vojáka podle armádního komuniké ošetřili lékaři, kteří jeho stav označili za uspokojivý.

Ukrajinský prezident Zelenskyj na návštěvě vojáků bojujících na Donbasu.
Ukrajinský prezident Zelenskyj na frontě v Donbasu.

Armáda dodala, že od sobotního rána se „ruská okupační vojska“ dopustila dalšího porušení příměří, ale ztráty v řadách ukrajinských vojáků nebyly zaznamenány.

Frontu v Donbasu navštívil v uplynulých dnech ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se v pátek podle deníku podíval i na přední okraj obrany na místě, kde při nepřátelském ostřelování byli zabiti a zraněni ukrajinští vojáci.

Zelenskyj také podráždil Moskvu nedávným prohlášením, že jedinou cestou k ukončení války v Donbasu je vstup Ukrajiny do NATO. Rusko vzápětí pohrozilo zhoršením situace na východě Ukrajiny, kde pro miliony ruskojazyčných obyvatel by členství v NATO bylo „nepřijatelné“.

Velitel ukrajinské armády vyloučil ofenzivu v Donbasu. Hrozí zabití velkého počtu civilistů, řekl

Ukrajinský ministr obrany Andrij Taran v sobotu podle agentury Reuters varoval před vyprovokováním konfliktu pod záminkou porušování práv ruskojazyčných obyvatel. „Současně je nutno poznamenat, že zintenzivnění ozbrojené agrese Ruské federace proti Ukrajině je možné jedině v případě příslušného politického rozhodnutí přijatého na nejvyšší úrovni v Kremlu,“ dodal generál Taran.

Zástupce šéfa kanceláře ruského prezidenta Dmitrij Kozak nevyloučil, že v případě války by Rusko bránilo své občany v Donbasu.

ANALÝZA: Co se děje na Donbase? Ruská vojska míří k ukrajinské hranici, podle expertů může jít o předzvěst útoku

Ukrajina od ruské anexe Krymu a propuknutí ozbrojeného konfliktu v Donbasu na jaře 2014 obviňuje Rusko z agrese a okupace ukrajinských území, i když Moskva přímé zapojení do konfliktu popírá. Boje si dosud vyžádaly více než 13 tisíc mrtvých.

Napětí v Donbasu stoupá v posledních týdnech. Kyjev v minulých dnech bil na poplach kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou. Spojené státy ohlásily, že vyšlou dvě své vojenské lodě do Černého moře, což média vykládají jako signál Rusku.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat