Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinci mohou do Česka i zbytku Schengenu bez víz, rozhodl europarlament

Svět

  12:53aktualizováno  13:17
ŠTRASBURK - Občané Ukrajiny budou moci bez víz cestovat do schengenského prostoru, jehož součástí je většina států Evropské unie včetně České republiky. Na plenárním zasedání ve Štrasburku se na tom ve čtvrtek shodl Evropský parlament.

Lidé na vzpomínkové akci, kdy si připomínali rok od Majdanu foto: Reuters

Uvolnění cestovního režimu bude platit podle všeho od léta. Ukrajinci ke vstupu do schengenského prostoru budou potřebovat biometrický pas a jejich pobyt v průběhu 180 dní nesmí přesáhnout 90 dní.

Ukrajině hrozí zákaz účasti na Eurovizi kvůli sporům o ruskou zpěvačku

„Nejde jen o to, že ukrajinský občan může navštívit EU na celých 90 dní bez víza, ale vízová liberalizace má především zásadní symbolický význam: Ukrajina patří do Evropy. Nebyla zapomenuta,“ uvedl po hlasování český europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina.

Pro zrušení víz zvedlo ruku 521 poslanců, proti jich bylo 75 a 36 se hlasování zdrželo.

Ukrajinci nebudou potřebovat víza, pokud přijedou z podnikatelských, turistických či rodinných důvodů. Bezvízový styk, který se s výjimkou Británie a Irska vztahuje na celou EU, ale nebude pro občany Ukrajiny znamenat právo v unii pracovat.

Součástí schengenského prostoru jsou s výjimkou Rumunska, Bulharska, Chorvatska, Kypru, Británie a Irska všechny členské země EU. Británie a Irsko zájem o začlenění do Schengenu nemají, ostatní unijní země o vstup usilují. Z neunijních států se do systému volného pohybu bez hraničních kontrol zapojily Island, Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko.

Ukrajina podle předloňského unijního hodnocení plní všechny podmínky pro vízovou liberalizaci, loni v listopadu pak se zrušením víz souhlasili diplomaté členských zemí. Cestu k volnému cestování Ukrajinců však plně otevřelo až rozhodnutí Evropského parlamentu, který loni v prosinci schválil mechanismus pro rychlejší a jednodušší znovuzavedení vízové povinnosti.

Takzvaný suspenzivní mechanismus je označován za záchrannou brzdu pro případ výrazného nárůstu azylových žádostí z daných zemí či jiného problémového vývoje. O spuštění mechanismu mohou požádat unijní země, případně Evropská komise.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!