22. února 2014 16:27, aktualizováno  20:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinský parlament sesadil prezidenta Janukovyče, volby vyhlásil na 25. května

Ukrajinský parlament sesadil prezidenta Janukovyče, volby vyhlásil na 25. května | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský parlament sesadil prezidenta Janukovyče, volby vyhlásil na 25. května | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinský parlament fakticky sesadil prezidenta Viktora Janukovyče a na 25. května vyhlásil nové prezidentské volby. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Prezident už předtím ale všechna rozhodnutí kyjevského parlamentu označil za nezákonná a odmítl rezignovat. Nynější vývoj událostí na Ukrajině přitom označil za státní převrat.

Poslanci v Kyjevě rozhodli, že Janukovyč už není schopen vykonávat své ústavní povinnosti. Pro toto usnesení hlasovalo 328 ze 450 zákonodárců, kteří poté vstali, tleskali a zpívali státní hymnu.

Nově zvolený předseda parlamentu Oleksandr Turčynov krok poslanců zdůvodnil tím, že se Janukovyč "vzdal svých ústavních povinností, což ohrožuje fungování státu, jeho územní celistvost a suverenitu". Kvůli hrozbě "masových nepokojů" se proto usnesli, že se prezident "v rozporu s ústavou vzdal své odpovědnosti a není schopen vykonávat své povinnosti".

"Zůstávám na Ukrajině," vzkázal Janukovyč

Janukovyč však už předtím ukrajinské televizi UBR řekl, že rozhodnutí kyjevského parlamentu neuznává, a popřel, že by chtěl podat demisi. V současné době je prý "na cestě po jihovýchodní Ukrajině", kde chce besedovat s občany. Bez bližších podrobností řekl, že jeho automobil neznámí útočníci ostřelovali (VÍCE ČTĚTE ZDE).

"Zůstávám na Ukrajině," vzkázal Janukovyč svým odpůrcům. "Nikdy ze země neodjedu, jsem zákonně zvoleným prezidentem. Záruky bezpečnosti jsem dostal od mezinárodních prostředníků," řekl.

Akce radikální opozice, které v Kyjevě vedly k faktickému převratu, přirovnal k řádění nacistů ve 30. letech minulého století. Opozice podle něj v zemi vypálila 500 kanceláří Strany regionů, jíž je prezident čestným předsedou.

KRIZE NA UKRAJINĚ:

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz