17. května 2016 11:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Ukrajinu podpořil celý svět.‘ Porošenko jmenoval vítězku Eurovize národní umělkyní

Prezident Petro Porošenko a zpěvačka Jamala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Petro Porošenko a zpěvačka Jamala. | foto: ČTK

KYJEV Ukrajinský prezident Petro Porošenko udělil titul národní umělkyně zpěvačce Džamale (psána též Jamala), která o víkendu zvítězila v písňové soutěži Eurovize se skladbou 1944 o deportacích krymských Tatarů z rozkazu sovětského vládce Josifa Stalina. Mezitím na internetu získala 75.000 hlasů petice, požadující změnu výsledků soutěže: u diváků vyhrál ruský zpěvák Sergej Lazarev, avšak hlasy porotců mu přisoudily páté místo, a tak celkově skončil třetí.

„Je to fantastické vítězství. Udělala jsi šťastným obrovské množství lidí. Fakticky Ukrajinu podpořil celý svět,“ prohlásil Porošenko. Vítězství v prestižní soutěži podle hlavy státu má zvláštní význam jak pro všechny Ukrajince, tak zvláště pro krymské Tatary, žijící na Krymu anektovaném Ruskem. O jejich strádání tak díky Džamale vědí nejen diplomaté, ale i obyčejní lidé.

Prezident také nařídil ministerstvu zahraničí, aby navrhlo Džamalu na zvláštní vyslankyni UNICEF.

„Složila jsem tuto píseň proto, že jsem nemohla mlčet... Chtěla jsem říci pravdu,“ odpověděla zpěvačka, která je sama krymskou Tatarkou a v písni vypráví příběh své babičky.

Letos se do finále Eurovize poprvé probojovala i Češka. Gabriela Gunčíková ale nakonec skončila předposlední.

Dojatá po návratu domů - emoce Jamaly po příletu na Ukrajinu.
Jamala ve vyšívance.

Mezitím více než 75 000 lidí podpořilo petici požadující změnu výsledků Eurovize, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. „... mnozí jsou přesvědčeni o tom, že letošním ‚vítězem‘ se nestal interpret, který by si to zasloužil,“ praví se v petici, která však nenavrhuje žádné konkrétní řešení. Petici navrhl jistý Armén z Jerevanu a vzápětí ji rozšířila ruská média.

Petice však nemá žádnou právní sílu. Loni v létě se 150 000 Rusů podepsalo pod petici požadující zrušit prezidentův výnos o ničení zakázaných západních potravin, likvidace kontrabandu však přesto pokračovala, poznamenala BBC.

ČTK