Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Umělci na Kubě drží hladovku za uvězněného rappera, který byl odsouzen k osmi měsícům za pohrdání policií

32letý rapper Denis Solís González | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 32letý rapper Denis Solís González | foto: Reprophoto/Babalúblog

Havana  Skupina osmi kubánských umělců drží hladovku za propuštění rappera odsouzeného k osmi měsícům vězení za pohrdání policií. Umělci jsou součástí hnutí San Isidro, které podle organizace Amnesty International (AI) čelí útlaku ze strany kubánských úřadů. Kubánská disidentka Rosa María Payáová vyzvala Evropskou unii, aby za propuštění rappera intervenovala u kubánské vlády.

Deník Washington Post uvádí, že 32letý rapper Denis Solís González byl obviněn z pohrdání policií, protože zveřejnil video, na kterém se posmíval policistům při domovní prohlídce.

Podle Amnesty International je ustanovení, které trestá projevy pohrdání vůči policistům, využíváno k porušování lidských práv. Lidskoprávní organizace vyzvaly Kubu, aby ho z trestního zákoníku odstranila. „Nikdo by neměl být vězněn za projev pohrdání veřejným činitelem,“ uvedla ředitelka AI pro střední a jižní Ameriku Erika Guevarová-Rosasová.

Solís González je členem hnutí San Isidro, které sdružuje umělce, novináře, gay aktivisty a obyvatele stejnojmenné havanské čtvrti. Podle AI členové hnutí čelí porušování lidských práv ze strany úřadů a bývají nezákonně vězněni.

Ve skupině protestujících je i umělec, kritik kubánské vlády a gay aktivista Luis Manuel Otero Alcántara, který je opakovaně zadržován.

K intervenci ve prospěch Solíse a hladovějících umělců vyzvala kubánská disidentka Rosa María Payáová. Podle ní může propuštění zpěváka zachránit životy protestujících umělců, kteří údajně již několik dní odmítají přijímat tekutiny.

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

František Dostálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...