14. prosince 2018 18:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

UNICEF podporuje islamisty, tvrdí nigerijská armáda. Humanitární organizaci pozastavila činnost

Nigérie se potýká s útoky islamistické organizace Boko Haram. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nigérie se potýká s útoky islamistické organizace Boko Haram. (ilustrační foto) | foto: Reuters

Abuja Nigerijská armáda pozastavila v severovýchodních oblastech země činnost Dětského fondu OSN (UNICEF). Oznámila to v pátek agentura Reuters. Armáda organizaci podezírá, že napomáhá přívržencům islamistických povstalců pomocí školení zaměřených na lidská práva.

UNICEF podle armády školí lidi v odkrývání případů porušování lidských práv a sabotuje tak boj vojáků s povstalci. UNICEF zatím podle prohlášení své mluvčí situaci na místě ověřuje a nemůže poskytnout bližší informace. Již v dubnu obvinila armáda tři zaměstnance fondu z úniku informací o údajném sexuálním zneužívání dětí ze strany vojáků.

Na severovýchodě Nigérie působí teroristická organizace Boko Haram, ale také skupina Islámský stát v západní Africe (ISWA), která se od Boko Haram v roce 2016 odštěpila. Obě organizace chtějí v severovýchodní Nigérii založit samostatný stát a zavést v něm islámské právo šaría.

Radikálové v uplynulých měsících zabili při útocích stovky vojáků, píše Reuters. Porušování lidských práv se ale v oblasti podle organizace Human Rights Watch dopouští také armáda. Severovýchod země je zároveň oblastí, která je značně závislá na mezinárodní rozvojové a humanitární pomoci. Napětí v Nigérii nyní stoupá i v souvislosti s prezidentskými volbami, které se budou konat v únoru příštího roku.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…