Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V USA přibylo třetí den po sobě přes 2000 obětí covidu, Rusko hlásí rekordní nárůst nově infikovaných

Pasažér čeká na přívoz v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pasažér čeká na přívoz v New Yorku. | foto: ČTK/AP

Washington/Peking Ve Spojených státech zemřelo za posledních 24 hodin 2053 lidí s covidem-19. Vyplývá to z údajů Univerzity Johnse Hopkinse platných ke čtvrtečním 20:30 (v pátek 2:30 SELČ). Dohromady je úmrtí v zemi už 62 906, což je zdaleka nejvíce na světě. Rusko v pátek oznámilo 7933 nových případů nákazy koronavirem, Čína hlásí 12 nových infikovaných.

Už třetím dnem po sobě je denní nárůst počtu obětí infekční nemoci způsobované virem SARS-CoV-2 v USA vyšší než 2000.

Země s druhým nejvyšším počtem obětí na světě, Itálie, dosud hlásila 27 967 zemřelých. Následují Británie s 26 711 mrtvými, Španělsko s 24 543 a Francie, která jich má 24 376, uvedla v noci na pátek na základě vlastních propočtů agentura AFP.

V New Yorku umírá velká počet lidí, kteří se nakazili koronavirem.
Sanitky zaparkované v Brooklynu s výhledem na druhou stranu na Manhattan. V New...

Na Spojené státy s více než milionem potvrzených případů nákazy připadá téměř třetina všech případů hlášených ze 195 zemí a teritorií světa.

V Rusku je téměř 8000 nových případů za den

Rusko v pátek oznámilo 7933 nových případů nákazy koronavirem, je to dosud nejvíce potvrzených případů za den od prvního zaznamenaného případu v této zemi s přibližně 146 miliony obyvatel. Celkem se v Rusku potvrdilo už 114 431 nakažených koronavirem, který se loni koncem roku začal šířit do světa z Číny. Zhruba polovina z celkového počtu infikovaných v zemi se potvrdila v Moskvě, informovala v pátek agentura TASS.

Počet nových úmrtí s nemocí covid-19 vzrostl podle údajů krizového štábu ruské vlády za posledních 24 hodin o 96 na celkových 1169, o den dříve zemřelo 101 lidí s potvrzenou nákazou. Z dosud potvrzených případů nákazy se uzdravilo 13 220 lidí, uvedla v pátek agentura TASS.

Co do počtu potvrzených případů nákazy je Rusko osmé na světě. Počet nakažených je přitom za poslední den nejvyšší za dva měsíce od potvrzení prvního případu v zemi. V pátek bylo oznámeno 7933 nových případů nákazy, ve čtvrtek úřady uvedly 7099 nových případů a o den dříve přibylo 5841 nakažených. Předtím asi týden přibývalo denně zhruba od 5500 do 6500 potvrzených případů nákazy.

Postiženo je v Rusku všech 85 regionů této nejrozlehlejší země světa. Nejhorší zůstává situace v Moskvě, kde se potvrdilo za poslední den 3561 nových případů, zatímco ve čtvrtek to bylo 3093 nových nakažených. Celkem Moskva eviduje dosud 57 300, což je zhruba polovina případů v zemi.

Onemocnění covidem-19 ve čtvrtek oznámil předseda vlády Michail Mišustin. Po dobu nemoci ho zastupuje vicepremiér Andrej Belousov.

V Číně ve čtvrtek na covid-19 nikdo nezemřel

Čína hlásí 12 nových případů koronavirové nákazy, což je o osm více než o den dříve. Čtvrteční nárůst v pátek podle agentury Reuters oznámila čínská zdravotní komise NHC. Dohromady už Čína od počátku epidemie eviduje 82 874 nakažených. Ve čtvrtek nikdo další s nemocí covid-19 v Číně nezemřel, a počet obětí tak zůstal na 4633.

Šest nových případů infekce bylo zaznamenáno u osob, které přicestovaly ze zahraničí. Pět z domácích přenosů bylo zaznamenáno v provincii Chej-lung-ťiang na severovýchodě Číny a jeden v severním regionu Vnitřní Mongolsko. O den dříve Čína nehlásila žádný případ domácího přenosu infekce.

NHC rovněž ohlásila 25 nových případů bez příznaků, během středy přibylo takových případů 33.

Nynější koronavirová pandemie vzešla v zimě právě z Číny, konkrétně z centrální provincie Chu-pej.

Německo překročilo hranici 160 000 nakažených

Německo překročilo hranici 160 000 nakažených koronavirem. V pátek to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI), který uvedl, že ve čtvrtek v zemi přibylo 1639 případů a 193 lidí na komplikace související s nemocí covid-19 zemřelo.

V Německu, kde žije 83 milionů obyvatel, se dosud podle RKI nakazilo 160 758 lidí, z nichž 6481 zemřelo. Za vyléčené institut považuje zhruba 127 000 lidí. Počet vyléčených je nyní každý den vyšší než nově zaznamenané případy nákazy. Ve čtvrtek se bilance uzdravených zvýšila asi o 3300 případů.

Nejvíce postiženou spolkovou zemí zůstává Bavorsko, na které připadá čtvrtina případů v Německu. Za Bavorskem následují s odstupem zhruba 10 000 případů spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...