Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA: Rusko porušilo dohodu o jaderných zbraních. Testovalo rakety

Jaderné zbraně (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderné zbraně (ilustrační fotografie). | foto: Shutterstock

WASHINGTON Spojené státy obvinily Rusko z porušení dohody o jaderných raketách středního a kratšího doletu. Moskva údajně testovala řízenou střelu, kvůli čemuž v pondělí vyzval Rusy v dopise k okamžitému dvoustrannému jednání prezident Barack Obama.

Podle webu BBC to uvedl v prohlášení vysoký americký představitel. O problému hovořili také ministři zahraničí obou zemí John Kerry a Sergej Lavrov.

Podle Washingtonu porušilo Rusko Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) z roku 1987, v níž se tehdy Spojené státy a Sovětský svaz zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500 až 5500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat. Poslední tyto střely obě strany zničily v květnu 1991. INF byla prvním dokumentem v historii, který odstranil celou třídu jaderných zbraní.

ČTĚTE TAKÉ:

Kritizovaný blíže neupřesněný test nové ruské rakety se podle Američanů uskutečnil před několika měsíci.

Mluvčí Bílého domu dnes ve Washingtonu novinářům sdělil, že na problém nové ruské rakety upozornil Obama osobně dopisem prezidenta Putina. Podle mluvčího Joshe Earnesta Obama šéfa Kremlu informoval o americkém zjištění, že Rusko porušuje smlouvu o řízených raketách středního doletu.

Vážná záležitost

"Je to důkaz toho, že jde o záležitost zasluhující vážnou pozornost vůdců Spojených států a Ruska," uvedl mluvčí, aniž by novinářům sdělil další podrobnosti.

NAPSALI JSME:

Moskva veřejně na americká obvinění nereagovala. Záležitost byla dnes nicméně předmětem telefonátu ministrů zahraničí Johna Kerryho a Sergeje Lavrova. "Uskutečnila se výměna názorů na problematiku kontroly zbrojení," oznámila agentura ITAR-TASS v krátké zprávě o rozhovoru Kerryho s Lavrovem.¨

Střela mimo dohodu?

Ruští představitelé, které oslovila agentura AP, říkají, že obvinění prozkoumávají a záležitosti věnují velkou pozornost. Oficiálně se ale Moskva zatím nevyjádřila.

Americké stížnosti se podle ITAR-TASS mohou týkat námořní rakety s plochou dráhou letu, kterou ruská armáda vyvíjí. S odvoláním na vojenské a diplomatické zdroje agentura napsala, že zbraní tohoto typu se smlouva INF netýká.

O sankcích z druhé strany

"Aby mohly být spolehlivě prověřeny její takticko-technické parametry, byla raketa testována na zemi, což vyvolalo nevoli Washingtonu," uvedl ITAR-TASS. Agentura s odvoláním na ruské experty napsala, že naopak samy Spojené státy smlouvu INF nejednou porušily.

Tajné ruské testy

Informace o údajných ruských tajných testech se na americké straně objevovaly již v minulých letech, nyní si na ruské praktiky však poprvé stěžuje přímo šéf Bílého domu. "Jde o velmi vážnou záležitost, na niž se již nějaký čas snažíme Rusko upozornit," uvedl podle agentury Reuters přední americký činitel, který si kvůli citlivosti tématu přál zůstat v anonymitě.

Spojené státy podle tohoto představitele budou konzultovat tuto otázku se svými spojenci. Americká vláda o tom také informovala Kongres USA.

Hrozba ustoupení od smlouvy

  • Moskva v roce 2007 pohrozila jednostranným odstoupením od INF.
  • Důvodem byl americký plán na umístění základen amerického protiraketového štítu v ČR a v Polsku.
  • USA ale v roce 2009 od protiraketového štítu upustily.
  • V roce 2012 naopak Spojené státy neoficiálně obvinily Rusko z porušování smlouvy.
  • Důvodem byly údajné testy nové rakety s plochou dráhou letu R-500.

Letos v lednu deník The New York Times napsal, že podle amerických představitelů Rusko začalo asi již v roce 2008 testovat novou raketu středního doletu. Americké ministerstvo zahraničí tehdy podle webu BBC uvedlo, že se tato záležitost přezkoumává.

Americké veřejné obvinění na nejvyšší úrovni přichází v době rostoucího napětí mezi oběma velmocemi. A to hlavně v souvislosti s ukrajinskou krizí, v níž Washington požaduje od Moskvy okamžité ukončení podpory proruských separatistů a zpřísňuje sankce proti Rusku.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....