Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

USA se k zadrženým chovají hůř než somálští piráti. Vězněné děti nemají ani mýdlo, tvrdí svědci

Svět

  5:00
EL PASO/ PRAHA - Spojenými státy opět zmítají skandály spojené se zadržováním migrantů. Podmínky v detenčních centrem jsou prý tragické a děti jsou přesouvány z místa na místo, aby utichla kritika. Vláda však ustoupit nehodlá a Bílý dům nejspíš odmítne i miliardy v humanitární pomoci.

Stanice americké pohraniční stráže v Clintu. foto: Reuters

„Minulý týden jsem byla v El Pasu. Navštívila jsem děti, které byly drženy v zařízení v Clintu (město ležící cca 30km od El Pasa). Podmínky, které jsem spatřila, byly ty nejděsivější a nejodpudivější, jaké si dovedete představit,“ uvedla pro média právnička Elora Mikherjeeová.

„Děti neměly mýdlo, kterým by si umyly ruce. Většina z nich se nesprchovala od přechodu hranic, který učinily před několika dny či týdny. Řada dětí neměla přístup k oblečení. Byly špinavé a jejich oblečení zanesené tělesnými tekutinami – hlenem, potem a u náctiletých matek i mateřským mlékem. Měly hlad a neměly povětšinou ani dostačující postele. Děti, které si na rozdíl od zbytku mohly hrát venku, mi řekly, že si ani nehrají, protože se snaží šetřit energii, aby zůstaly naživu,“ popsala situaci Mikherjeeová.

Na tyto informace okamžitě reagovala řada novinářů. Například americký reportér Michael Scott More uvedl, že během roku 2012, kdy se ocitl v zajetí v Somálsku, napsal na Twitter: „Somálští piráti mi dali zubní pastu a mýdlo.“ Podobně se vyjádřil i David Rohde z New Yorkeru, podle nějž se i únosci z Talibanu k němu chovali lépe, než USA k dětem žádajícím o azyl.

22.června 2019 v 21:29, příspěvek archivován: 26.června 2019 v 17:15

Somali pirates gave me toothpaste & soap. https://t.co/K8zCP3IVMm

Děti byly nakonec v pondělí díky veřejnému pobouření z Clintu přesunuty do lepších podmínek. Již v úterý však televize CNN přinesla informace, že stovka dětí je zpět v Clintu. „Zavřené v celách, ve kterých je otevřená toaleta uprostřed místa, kde jí a spí,“ informovala následně BBC. Kritika událostí nakonec přinesla politickou oběť. Z vedení pohraniční stráže odstoupil její šéf John Sanders a nahradí jej Mark Morgan, dosavadní ředitel Imigračního a celního úřadu (ICE), který proti migrantům v rámci administrativy postupuje nejtvrději.

Peníze na pomoc asi nebudou

Řešení migrační krize na hranicích Mexika a USA je ale stále v nedohlednu. Ani smrt několika migrantů na hranicích, ani zanedbané děti na stanicích texaské pohraniční stráže zatím nepřinutily federální vládu k tomu, aby přijala lepší opatření.

Ve středu sice americkou Sněmovnou reprezentantů, kterou kontrolují demokraté, prošel nový zákon, který má migrantům žijícím v tragických podmínkách poskytnout humanitární pomoc ve výši 4,5 miliardy dolarů (100 miliard korun), ale očekává se, že neprojde Senátem. Obsahuje totiž pojistky. Peníze nesmí být použity na stavbu zdi, detenční lůžka, ani zátahy na migranty, ale pouze a jedině na humanitární pomoc. Odmítavě se tak k zákonu postavil i Bílý dům, kterému prý poradci doporučí, aby zákon vetoval.

Americká pohraniční stráž.

Kritická situace kolem zadržování migrantů začala začátkem loňského roku, kdy prezident Trump ohlásil novou politiku „nulové tolerance“ - tedy kdokoliv, kdo překročí hranice ilegálně, bude považovaný za zločince, i kdyby měl nárok na azyl. Toto rozhodnutí v důsledku vedlo k odloučení dětí od rodičů, protože s nimi bylo zacházeno podle zákona jako s kriminálníky. Soud sice Trumpovo rozhodnutí zvrátil, ale nepomohl vyřešit otázku masové migrace z Jižní Ameriky.

Desítky tisíc lidí měsíčně

Data americké pohraniční stráže pak ukazují, že hranice USA překročilo na 593 tisíc lidí a to jen v období od října 2018. Jen za poslední měsíc úřady zadržely 84 tisíc migrantů.

Šestadvacetiletý Salvadořan Óscar Alberto Martínez Ramírez a jeho dcera Valeria utonuli v řece Rio Bravo.

V současnosti největší část migrační vlny pochází z Hondurasu, Guatemaly a Salvadoru. Rodiny prchají před násilím gangů či před extrémní chudobou. Ve snaze, dostat se na území USA co nejrychleji, se často migranti snaží překročit hranice i na nebezpečných místech. V neděli tak například zemřel ve vlnách Rio Bravo mezi Mexikem a USA šestadvacetiletý otec s 23měsíční dcerou. Podobně jich podle odhadů úřadů zahynulo v minulém roce 283.