Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

USA trvají na prodloužení embarga OSN vůči Íránu. Nedává smysl ustupovat, řekl Pompeo

Svět

  15:40
Vídeň - Spojené státy trvají na prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu. Na tiskové konferenci to v pátek po jednání s rakouským ministrem zahraničí Alexanderem Schallenbergem prohlásil šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo. foto: Reuters

Ministři spolu hovořili i o situaci v Bělorusku či o novém řecko-tureckém napětí. Neshodli se na hodnocení plynovodu Nord Stream 2, na jehož výstavbě se Rakousko prostřednictvím podílu ve firmě OMV podílí.

Pompeo odletěl z Česka. V rámci své tour navštíví ještě Slovinsko, Rakousko a Polsko

„Nedává smysl, abychom dovolili největšímu šiřiteli terorismu na světě nakupovat zbraně,“ řekl Pompeo. Vyzval, aby se k požadavku na prodloužení embarga připojilo co nejvíce zemí světa.

Embargo má podle jaderné dohody Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015 vypršet v říjnu. Kromě USA o jeho prodloužení usilují i další členové Rady bezpečnosti OSN včetně Británie a Francie. Americký návrh ale řada členů RB odmítá, neboť je v něm embargo prodlouženo na neurčito. V Evropské unii platí zvláštní zákaz prodeje zbraní do Íránu do roku 2023.

Kromě Íránu Pompeo s rakouským ministrem zahraničí diskutoval také o situaci v Bělorusku, kde po nedělních prezidentských volbách vypukly protesty. Vůči demonstrantům, kteří mají hlasování i jeho výsledek za zmanipulované, velmi tvrdě zasahují běloruské bezpečnostní síly. Schallenberg v pátek podpořil výzvy některých dalších zemí, aby Evropská unie uvalila na Minsk cílené sankce.

Pompeovy útočné výroky pohoršily čínskou ambasádu. Jsou prý plná ideologie a myšlenek studené války

Ministři USA a Rakouska se zabývali také novým napětím mezi Řeckem a Tureckem, která vyvolala snaha Ankary těžit ropu a zemní plyn ve východním Středomoří. Tématu se bude Pompeo věnovat i při pátečním setkání s řeckým ministrem zahraničí Nikosem Dendiasem.

Pompeo a Schallenberg se na pátečním jednání neshodli na bezpečnostním hodnocení projektu plynovodu Nord Stream 2, jehož výstavby se Rakousku prostřednictvím podílu ve společnosti OMV účastní. Plynovod má přivádět zemní plyn z Ruska do Evropy, podle USA se kvůli němu ale zvýší závislost Evropy na Rusku.

Vídeň se také zdráhá zcela vyloučit ze stavby 5G sítí čínskou firmu Huawei, která podle USA představuje bezpečnostní riziko.

Fotbalisté Slavie podstoupí testy na koronavirus, Pompeo je v Rakousku

Pompeo do Rakouska dorazil ve čtvrtek večer po zastávkách v Česku a Slovinsku. Kromě ministra zahraničí Schallenberga se už setkal také s ministrem financí Gernotem Blümelem a prezidentem Alexanderem Van der Bellenem. Na programu má ještě večeři s kancléřem Sebastianem Kurzem. Pompeo uvedl, že Rakousko pod jeho vedením získalo pro USA na důležitosti. Středoevropskou cestu zakončí americký ministr o víkendu v Polsku.

Kromě jednání s rakouskými představiteli má v pátek Pompeo na programu ještě setkání s Rafaelem Grossim, šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou petříček energii (MAAE), která ve Vídni sídlí.

Agentura APA také upozornila, že Pompeo je od roku 1945 teprve druhým americkým ministrem zahraničí, který do Rakouska zavítal na bilaterální návštěvu. Poprvé do země na dvoustrannou návštěvu přijela v roce 1998 tehdejší ministryně Madeleine Albrightová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!