Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA trvají na prodloužení embarga OSN vůči Íránu. Nedává smysl ustupovat, řekl Pompeo

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr zahraničí Mike Pompeo. | foto: Reuters

Vídeň Spojené státy trvají na prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu. Na tiskové konferenci to v pátek po jednání s rakouským ministrem zahraničí Alexanderem Schallenbergem prohlásil šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

Ministři spolu hovořili i o situaci v Bělorusku či o novém řecko-tureckém napětí. Neshodli se na hodnocení plynovodu Nord Stream 2, na jehož výstavbě se Rakousko prostřednictvím podílu ve firmě OMV podílí.

„Nedává smysl, abychom dovolili největšímu šiřiteli terorismu na světě nakupovat zbraně,“ řekl Pompeo. Vyzval, aby se k požadavku na prodloužení embarga připojilo co nejvíce zemí světa.

Embargo má podle jaderné dohody Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015 vypršet v říjnu. Kromě USA o jeho prodloužení usilují i další členové Rady bezpečnosti OSN včetně Británie a Francie. Americký návrh ale řada členů RB odmítá, neboť je v něm embargo prodlouženo na neurčito. V Evropské unii platí zvláštní zákaz prodeje zbraní do Íránu do roku 2023.

Kromě Íránu Pompeo s rakouským ministrem zahraničí diskutoval také o situaci v Bělorusku, kde po nedělních prezidentských volbách vypukly protesty. Vůči demonstrantům, kteří mají hlasování i jeho výsledek za zmanipulované, velmi tvrdě zasahují běloruské bezpečnostní síly. Schallenberg v pátek podpořil výzvy některých dalších zemí, aby Evropská unie uvalila na Minsk cílené sankce.

Ministři USA a Rakouska se zabývali také novým napětím mezi Řeckem a Tureckem, která vyvolala snaha Ankary těžit ropu a zemní plyn ve východním Středomoří. Tématu se bude Pompeo věnovat i při pátečním setkání s řeckým ministrem zahraničí Nikosem Dendiasem.

Pompeo a Schallenberg se na pátečním jednání neshodli na bezpečnostním hodnocení projektu plynovodu Nord Stream 2, jehož výstavby se Rakousku prostřednictvím podílu ve společnosti OMV účastní. Plynovod má přivádět zemní plyn z Ruska do Evropy, podle USA se kvůli němu ale zvýší závislost Evropy na Rusku.

Vídeň se také zdráhá zcela vyloučit ze stavby 5G sítí čínskou firmu Huawei, která podle USA představuje bezpečnostní riziko.

Pompeo do Rakouska dorazil ve čtvrtek večer po zastávkách v Česku a Slovinsku. Kromě ministra zahraničí Schallenberga se už setkal také s ministrem financí Gernotem Blümelem a prezidentem Alexanderem Van der Bellenem. Na programu má ještě večeři s kancléřem Sebastianem Kurzem. Pompeo uvedl, že Rakousko pod jeho vedením získalo pro USA na důležitosti. Středoevropskou cestu zakončí americký ministr o víkendu v Polsku.

Kromě jednání s rakouskými představiteli má v pátek Pompeo na programu ještě setkání s Rafaelem Grossim, šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou petříček energii (MAAE), která ve Vídni sídlí.

Agentura APA také upozornila, že Pompeo je od roku 1945 teprve druhým americkým ministrem zahraničí, který do Rakouska zavítal na bilaterální návštěvu. Poprvé do země na dvoustrannou návštěvu přijela v roce 1998 tehdejší ministryně Madeleine Albrightová.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Prof. RNDr Jaroslav Flegr, CSc. (parazitolog a evoluční biolog). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Prof. RNDr Jaroslav Flegr, CSc. (parazitolog a evoluční biolog). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Prof. RNDr Jaroslav Flegr, CSc. (parazitolog a evoluční biolog). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.