Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Španělský ústavní soud zablokoval prohlášení o nezávislosti Katalánska

Svět

  13:16aktualizováno  14:47
BARCELONA - Španělský ústavní soud v úterý pozastavil platnost rezoluce o nezávislosti Katalánska, kterou v pátek schválil katalánský parlament. Informoval o tom deník El País. Soud rovněž upozornil vedení stálého zastoupení katalánského parlamentu na jeho povinnost snažit se zabránit jakékoli iniciativě, která by vedla k naplnění této rezoluce.

Katalánci touží po nezávislosti. foto: Reuters

Stálé zastoupení reprezentuje regionální parlament Katalánska do prosincových předčasných voleb. Ty vyhlásil Madrid poté, co v pátek rozpustil parlament této autonomní oblasti Španělska a odvolal tamní regionální vládu. Poprvé v demokratické historii země tak převzala španělská vláda přímou správu nad autonomním regionem. Důvodem byla mimo jiné právě rezoluce o nezávislosti, kterou přijal katalánský parlament, ovládaný od roku 2015 separatistickou koalicí.

Katalánskou vzpouru řeší španělská prokuratura. Obviněné vládě hrozí 30 let vězení

Ústavní soud páteční rezoluci v předěžném opatření dočasně pozastavil, než o ní pravomocně rozhodne. Už dříve právní experti citovaní španělskými médii upozornili, že tato rezoluce je neplatná. Vyhlásit nezávislost odporuje španělské ústavě a rezoluce navíc odkazuje na zákony o referendu a na zákony o přechodu k nezávislosti, které přijal katalánský parlament začátkem září a které podle verdiktu ústavního soudu nejsou platné. To v úterý připomněl i ústavní soud.

Soud také upozornil členy vedení stálého zastoupení katalánského parlamentu, že mají „povinnost zabránit jakékoli iniciativě, která by ignorovala pozastavení platnosti rezoluce“, a nesmí ani činit žádné právní úkony, které by vedly k vyhlášení nezávislosti. Jinak jim hrozí trestní stíhání, uvedl soud.

Páteční rezoluce navrhuje zahájit proces, jenž skončí vytvořením a schválením ústavy samostatné republiky. Rezoluci schválili v tajném hlasování na plenárním zasedání separatističtí poslanci, kteří měli v katalánském parlamentu většinu. Opozice hlasování bojkotovala.

Puigdemont: Sesazená vláda je stále legitimní

Katalánský premiér Carles Puigdemont v úterý v Bruselu prohlásil, že on a jeho ministři nadále představují legitimní vládu Katalánska. Na tiskové konferenci řekl, že do Belgie nepřijel žádat o politický azyl. Jeho cílem je prý vysvětlovat katalánský problém ve městě, které je „institucionálním srdcem“ Evropy. Neuvedl však, jak dlouho se hodlá v Bruselu zdržet, k návratu do Španělska by prý potřeboval „garance“ spravedlivého procesu ze strany Madridu.

„Žádám Evropu, aby jednala. V případě Katalánska jsou porušovány hodnoty, na nichž Evropa stojí,“ uvedl Puigdemont před asi dvěma stovkami novinářů, kteří se tísnili v místnosti o kapacitě zhruba 50 lidí. Původně se mělo s napětím očekávané Puigdemontovo setkání s tiskem odehrát v jiné budově, tam ale nakonec vystoupení umožněno nebylo. Na zástupce Madridem odvolané katalánské vlády čekalo v ulicích Bruselu několik desítek příznivců i odpůrců s hesly a katalánskými či španělskými vlajkami. Na pořádek dohlíželi belgičtí policisté.

Puigdemont odjel do Belgie se sedmi členy svého kabinetu v pondělí. Některá média spekulovala, že se v zemi hodlají ukrýt před španělskou justicí. Další členové katalánské vlády, vedení vicepremiérem Oriolem Junquerasem, podle Puigdemonta pokračují ve své politické aktivitě v Barceloně jako představitelé legitimního kabinetu.

O azyl v Belgii premiér žádat nebude

„Vlády se nevzdáváme. Budeme pracovat dál, přes omezení, která plynou z naší strategie nekonfrontace,“ uvedl Puigdemont. Obrana Katalánska bude podle něj především politická. „Nebudeme utíkat před justicí, budeme politicky čelit tvrdé nespravedlnosti španělské vlády,“ slíbil šéf katalánského regionálního kabinetu sesazený Madridem.

Uvedl také, že volby, vyhlášené Madridem na 21. prosince, jsou pro zastánce katalánské nezávislosti „výzvou“, kterou přijmou. „Souhlasíme s tím, že volby jsou cestou k řešení problémů, ne zavírání politiků či občanů, nebo hrozby státním úředníkům,“ podotkl Puigdemont.

Belgie by mohla poskytnout politický azyl Puigdemontovi, ale není to pravděpodobné

Do Bruselu prý přijel, aby měl svobodu konání a také kvůli vlastní bezpečnosti. Občany Katalánska vyzval, aby se připravili na dlouhou a pomalejší cestu k nezávislosti, kdy vítězství musí být založeno na nenásilí a na jednotě. A požádal je také o případnou podporu pro rodiny těch členů katalánské vlády, kteří se ocitnou ve vězení.

Španělská generální prokuratura v pondělí katalánské předáky obvinila ze vzpoury, za což jim hrozí až 25 let vězení. Důvodem obvinění jsou snahy o nezávislost Katalánska, kvůli nimž Madrid v pátek odvolal katalánskou vládu, rozpustil regionální parlament a o víkendu převzal přímou správu autonomního regionu.

„Chceme odsoudit politizaci španělské justice, její nedostatečnou nestrannost, skutečnost, že stíhá myšlenky a nikoli zločince. Chceme světu vysvětlit vážné demokratické nedostatky španělského státu,“ prohlásil Puigdemont na tiskové konferenci.

EU je na straně Španělska

Evropská unie, jejíž instituce v Bruselu sídlí, se v krizi jednoznačně postavila na stranu španělské vlády a zdůrazňuje potřebu udržení vlády práva v zemi.

Právě na mezinárodní společenství a především na Evropu se ale Puigdemont v úterý před novináři obracel, když je požádal, aby na situaci reagovali. 

„Katalánská věc je v základu o hodnotách, na nichž byla Evropa založena: demokracii, svobodě, svobodě vyjadřování, pohostinnosti, nenásilí,“ prohlásil.

Postup vlády v Madridu, která podle něj nestojí o dialog, podporuje násilí ultrapravicových skupin a snaží se katalánské představitele uvěznit na desítky let, je „konec evropské myšlenky“. „Je to chyba, za kterou můžeme jako evropští občané velmi brzy zaplatit vysokou cenu,“ varoval Puigdemont.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!