20. března 2017 21:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Bezpečnostní kamera nahrála celý útok na letišti Orly. Muž útočil zezadu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 18Diskuse
Záběr z bezpečnostní kamery. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr z bezpečnostní kamery. | foto: Reprofoto - YouTube.com

PAŘÍŽ Na veřejnost se dostaly záběry ze sobotního incidentu na druhém největším pařížském letišti Orly, kde se devětatřicetiletý Francouz Ziyed Ben Belgacem pokusil zmocnit zbraně členky vojenské hlídky.

Podle agentury AP ze záběrů bezpečnostních kamer vyplývá, že vojačku přepadl Belgacem zezadu, zatímco její kolegové byli o pár kroků před nimi. Před útokem upustil nákupní tašku, v níž měl schovaný kanystr s benzínem.

Vyzbrojený brokovou pistolí se ženu pokusil tlačit nazpět. Zároveň se pokoušel jí vyrvat útočnou pušku, kterou držela před sebou v obou rukou. Na útok nejprve nikdo nereagoval, ale pak se lidi začali od dvojice vzdalovat a prchat. Belgacem byl zastřelen do tří minut zbylou dvojicí vojáků z hlídky.

Útočník z pařížského letiště Orly, jehož v sobotu zastřelila vojenská hlídka v odbavovací hale, měl v době činu v krvi alkohol a drogy, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní lékaře. Motiv útoku devětatřicetiletého Francouze na vojenskou hlídku stále není znám, policie ale případ vyšetřuje jako teroristický čin.

„Toxikologická analýza provedená v neděli prokázala v krvi přítomnost marihuany a kokainu a 0,93 promile alkoholu,“ uvedl zdroj ze soudního lékařství. Agentura AFP v této souvislosti připomněla, že útočník Ziyed Ben Belgacem byl v roce 2009 odsouzen za obchodování s drogami.

Už v neděli prohlásil Belgacemův otec, že jeho syn nebyl islámským radikálem a že jednal pod vlivem návykových látek. Také ze svědectví přítomných v době činu na letišti vyplynulo, že muž nebyl v době útoku příčetný.

Ziyed Ben Belgacem byl zastřelen v sobotu ráno na pařížském letišti Orly poté, co se pokusil člence vojenské hlídky sebrat zbraň. Podle prokurátora přitom na vojáky křičel, že přišel „zemřít pro Alláha“. Kromě útočníka se nikomu nic vážného nestalo.

Letiště Orly po zastřelení útočníka.
Policie hlídkuje před pařížským letištěm Orly

Před akcí na letišti dorazil Belgacem do baru na předměstí na opačné straně Paříže, kde začal střílet z pistole. Nikoho nezasáhl. Ještě před tím postřelil policistu při běžné dopravní kontrole.

Lidovky.cz, ČTK
  • 18Diskuse

Najdete na Lidovky.cz