19. března 2017 15:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Doma měl kokain a mačetu, nesměl ze země. 5 věcí, které víme o útočníkovi z Paříže

Ziyed Ben Belgacem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ziyed Ben Belgacem. | foto: youtube.com, Jihaz Al-Mukhabarat Al-Amma

Obraz útočníka z letiště Orly začíná získávat jasnější obrysy. Devětatřicetiletý Ziyed Ben Belgacem byl muslim, který se pravděpodobně zradikalizoval ve vězení - tam byl několikrát poslán především kvůli pašování drog a krádežím. Naposledy před rokem.

Ziyed Ben Belgacem se narodil ve Francii v únoru 1978 a byl tuniského původu. Byl jedním z radikalizovaných muslimů a byl již dříve prověřován jako „možný džihádista“. Krátce před útokem na letišti Orly pravděpodobně postřelil dopravního policistu, který ho kontroloval kvůli překročení rychlosti.

Během útoku na letišti křičel, že zemře ve jménu Alláha a že „ať už se stane cokoliv, někdo tu zemře“. Což se potvrdilo, jelikož ho hlídkující vojáci zastřelili.

1. Byl francouzským úřadům známý

Podle agentury AP, o tom, že Belgacem může představovat hrozbu, francouzské autority a zpravodajské služby věděly. Podle Reuters měl zakázáno opustit zemi a spadal do seznamu osob, které potenciálně mohou představovat hrozbu. Nespadal ale do „fiche S“, tedy kategorie osob, které představují vážné ohrožení národní bezpečnosti.

Letiště Orly po zastřelení útočníka.
Evakuovaní cestující na letišti Orly.

V roce 2015 ho francouzská policie vyšetřovala, ale nedokázala proti Balgacemovi najít nic, za co by ho mohla zatknout.

2. Byl opakovaně za mřížemi

Podle agentury Reuters byl opakovaně trestán. Podle francouzského listu Le Figaro měl být trestán za devět různých porušení zákona. Mezi jinými za krádeže a pašování drog. Naposledy na něj byla uvalena vazba v březnu 2016, ale v září téhož roku byl propuštěn na kauci.

Podle Le Figaro se radikalizoval ve vězení v letech 2011/2012. Po útoku u něj byla při domovní prohlídce v pařížské okrajové čtvrti Garges-les-Gonesse nalezena mačeta, kokain a cizí měna.

3. Na cestě postřelil policistu a ukradl auto

Reuters píše, že Belgacem byl po cestě na letiště zastaven hlídkujícími policisty kvůli překročení rychlosti. Během rutinní prohlídky střelil jednoho z policistů, pravděpodobně vzduchovou pistolí, a zranil ho na tváři. Následně podle francouzské BFM-TV napsal svému bratrovi a otci zprávu: „To jsem podělal. Střelil jsem policistu“.

Poté zamířil do baru ve čtvrti Vitry-sur-Seine, kde zbraní ohrožoval návštěvníky podniku, ale na nikoho nevystřelil. Ukradl auto a zamířil na letiště, píše agentura.

4. Vojačce tiskl ke spánku vzduchovou pistoli

Nakonec nadešel okamžik útoku, který stál devětatřicetiletého Belgacema život. Na druhém největším pařížském mezinárodním letišti Orly napadl vojenskou hlídku.

Vojáci byli součástí speciálních jednotek Sentinelle. Tedy „elitní vojenské skupiny nasazené na citlivá místa Francie,“ píše The Guardian.

Belgacem podle Guardianu napadl vojačku zezadu a levou rukou ji držel v „kravatě“, zatímco v pravé ruce měl vzduchovou pistoli, kterou vojačce tiskl ke spánku. Následně donutil zbylé dva vojáky složit zbraně a zvednout ruce.

Poté, co prohlásil, že „zemře ve jménu Alláha“, se pokousil vojačce vykroutit útočnou pušku Famas, což se mu ale nepodařilo a byl na místě zastřelen.

5. Otec byl propuštěn, další příbuzní jsou ve vazbě

V sobotu odpoledne francouzská policie zatkla část rodiny pachatele útoku. V noci na neděli ale pustila na svobodu Belgacemova otce. Podle pařížské prokuratury jsou dále zadržováni bratr a bratranec útočníka. Ti zůstávají ve vazbě.

Po útoku, při kterém se už nikomu jinému nic vážného nestalo, se všichni tři Belgacemovi příbuzní sami přihlásili na policii.

Lidovky.cz

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz