25. srpna 2017 22:53, aktualizováno 26. 8 7:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útok na vojenskou hlídku v Bruselu úřady označily za terorismus. Útočník zemřel

Belgičtí policisté a vojáci střeží místo útoku v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgičtí policisté a vojáci střeží místo útoku v Bruselu. | foto: Reuters

BRUSEL Útočník v pátek večer v centru belgické metropole Bruselu napadl nožem vojenskou hlídku, která ho zastřelila. Oznámila to belgická prokuratura, která útok označila za terorismus. Dva napadení vojáci utrpěli lehčí zranění, než hlídka útočníka zneškodnila.

Podrobnosti k pachateli v sobotu zveřejnil server belgického listu La Derniére Heure. Jedná se o 30letého Somálce. Pachatel, kterého list identifikoval iniciálami A. H., pocházel z Brugg, které jsou od Bruselu vzdálené přibližně 90 kilometrů. Bezpečnostní složky jej v souvislosti s terorismem neznaly. Úřady se domnívají, že jednal osamoceně.

„Myslíme si, že šlo o teroristický útok,“ uvedla mluvčí prokuratury. Podle ní útočník dvakrát vykřikl „Alláhu akbar!“ (arabsky Bůh je veliký).

Před Buckinghamským palácem napadl muž policisty

Londýnská policie v pátek večer před Buckinghamským palácem zadržela muže, který ji ohrožoval nožem. Při zatýkání byli dva policisté lehce zraněni, uvedly s odkazem na policejní komuniké tiskové agentury.

Muž byl zatčen kvůli podezření, že se dopustil těžké újmy na zdraví a útoku na policisty.

Podle webu listu La Derniére Heure, který se odvolává na zdroje z armády a policie, se incident stal kolem 20:20 SELČ na třídě Émile Jacquemain. Na místo dorazily posily, které oblast uzavřely. Policie uvedla, že situaci má pod kontrolou.

Jeden z vojáků byl podle prokuratury lehce zraněn ve tváři, druhý na ruce.

Premiér Charles Michel vyjádřil podporu vojákům a pochválil bezpečnostní síly za ostražitost. „Situaci sledujeme,“ dodal.

Kvůli hrozbě teroristických útoků střeží bruselské ulice kromě policie i vojenské hlídky. Loni v březnu sebevražední atentátníci zabili na letišti a v metru v Bruselu celkem 32 lidí. Letos v červnu vojáci na bruselském hlavním nádraží zastřelili muže, který se pokusil o sebevražedný atentát. Žádné další oběti si tento incident nevyžádal.

ČTK

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.