Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Země se díky uzavření měst kvůli koronaviru hýbe jinak, jásají vědci. Mohou získat cenná data

Armáda společně s policií střežila 23. března 2020 česko-německý hraniční... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armáda společně s policií střežila 23. března 2020 česko-německý hraniční... | foto: ČTK

BRUSEL/PRAHA Seismologové nadšeně vítají uzavírky měst a izolaci lidí. Díky sníženému pohybu lidí a zboží na planetě totiž mohou mnohem lépe pozorovat zemětřesení a další procesy v zemské kůře.

„Snížení hluku v takovém měřítku zažíváme pouze po krátkou dobu kolem Vánoc,“ uvedl pro magazín Nature Thomas Lecocq z bruselské Belgické královské observatoře, jejíž vědci si události všimli jako první.

Lecocq vysvětlil, že pohyb lidí, automobilů a průmyslových strojů, vytváří v zemské kůře vibrace, které sice nejsou jednotlivě příliš výrazné, ale společně vytvářejí „hluk v pozadí“, jenž následně ruší signály zachycované seismologickými detektory.

„Získáváme signály bez ruchu, a to nám umožňuje vymáčknout o trochu více z událostí, jako jsou zemětřesení,“ uvedl pro magazín Nature seismolog Andy Frassetto působící na Výzkumném institutu seismologie v americkém Washington D.C. Pokud bude uzavření měst pokračovat, budou podle něj vědci schopni mnohem lépe detekovat následky otřesů v zemské kůře po zemětřesení.

Od zavedení vládních opatření proti koronaviru v Belgii prý podle vědců poklesl „seismický hluk“ o třetinu. Značný propad nastal hned po uzavření škol a restaurací, po kterém následoval ještě další pokles 18. března, když vláda povolila vycházení jen v nutných případech. „Máme teď v Belgii opravdu ticho,“ řekl Lecocq.

Stejná data zaznamentala i studentka geofyziky Celeste Labedzová z amerického California Institute of Technology. „Pokles je vážně divoký,“ napsala na sociální síť.

27.března 2020 v 00:37, příspěvek archivován: 01.dubna 2020 v 16:41

@seismo_steve @Allochthonous @BGSseismology Here's daily mode noise power from a station in Los Angeles over the past month; the drop is seriously wild. Graph made on IRIS MUSTANG: https://t.co/aTfnmL6kBB https://t.co/rdgzZxMcAU

Propad „seismického hluku“ zlepší citlivost vybavení a umožní vědcům sledovat i vibrace způsobené vlnami v oceánech.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!