Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Musíme vás dva oddat. Excentrický biskup ‚ukradl den‘ Harrymu a Meghan

Biskup Michael Curry během projevu k novomanželům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biskup Michael Curry během projevu k novomanželům. | foto: Reuters

WINDSOR/PRAHA Rytmické černošské kázání by na britské královské svatbě čekal asi málokdo. V den, kdy měla mít plnou pozornost královská rodina, celebrity a hlavně novomanželé vévoda a vévodkyně ze Sussexu, si značnou část pozornosti na sociálních sítích i předních stranách médií uzmul biskup episkopální církve Michael Curry.

„Když láska je cestou, ke každému se chováme jako bychom byli rodina,“ uvedl během sobotního obřadu americký duchovní Curry.  Vedl strhující řeč, která značně přesáhla obvyklé promluvy k novomanželům. 

Byl excentrický, emotivní a vyvolal značně rozporuplné reakce. Ve svém kázání proneseném v rytmickém stylu černošských kazatelů několikrát citoval z projevů černošského lidskoprávního aktivisty Martina Luthera Kinga.

„Když láska je cestou, víme, že Bůh je zdrojem pro nás všechny, že jsme bratři a sestry. Moji bratři a sestry tohle je nové nebe, nová země, nový svět, nová lidská rodina. S tím si já půjdu sednout. Musíme vás dva oddat,“ řekl Curry na závěr.

Za svůj styl kázání si vysloužil poklony na sociálních sítích. Bývalý předseda britských labouristů Ed Miliband napsal, že jej jako ateistu Curry málem přesvědčil k víře. Podobně reagoval i poslanec za labouristy David Lammy.

„Jaká síla, jaká odvaha, jaké kázání se světovým obecenstvem. Když láska je cesta.. chudoba se stane historií. Spásná síla lásky. Velmi dobře, biskupe Curry,“ napsal Lammy na Twitter.

19.května 2018 v 13:34, příspěvek archivován: 19.května 2018 v 16:09

What power what courage what preaching with a global audience in witness. “When love is the way.. poverty will become History” The redemptive power of Love. Well done Bishop Curry. #RoyalWeddding https://t.co/9EzO53EoKs

Ne všichni však byli z jeho stylu kázání nadšeni. Například podle bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta působilo Curryho kázání „v prostředí kaple poněkud zvláštně.“

Bezpochyby se však stal jedním z hlavních témat svatby.  Lidé po celém světě během svatby napsali na 3,4 milionu tweetů. Nejvíce lidé na sociální síť Twitter psali právě v momentu, kdy měl projev biskup Curry, uvedl deník Guardian.

Právě tam na biskupa a jeho proslov reagovala i dcera Martina Luthera Kinga Bernice. „Bůh vám žehnej, biskupe Curry,“ napsala na Twitter.

Kdo je biskup Curry

Curry, který stojí v čele americké episkopální církve, přenesl do srdce britské monarchie atmosféru haarlemských kostelů s jejich spirituály a gospely. Narodil se v Chicagu a vystudoval univerzitu Yale. Je mu 53 let.

Americký biskup, považovaný v zámoří za jednoho z nejprogresivnějších duchovních, četl své kázání z tabletu iPad. První ohlasy na sociálních sítích ho v sobotu pasovaly na bezmála hlavní hvězdu windsorského obřadu, která energicky narušila puritánsky upjaté ovzduší ceremoniálu svázaného letitými tradicemi.

Hlava episkopální církve biskup Michael Curry.
Princ Harry a Meghan Markleová během obřadu.

Působil jako biskup v Severní Karolíně od roku 2000 po dobu patnácti let, než byl jmenován do čela episkopální církve. Za jeho postoje si ho podle deníku The Independent váží i canterburský arcibiskup Justin Welby.

Psali jsme o královské svatbě

Biskup, který podle svých slov pochází z rodu otroků a chudých jižanských farmářů, je například rázným obhájcům práv sexuálních menšin, ale nejen jich. Patří k největším zastáncům rozhodnutí své církve, podle kterého již tři roky mohou gayové a lesby mít svatby v jejích kostelích. Ve svých kázáních i článcích často hovoří také o potřebě větší sociální spravedlnosti nebo kritizuje postoj současné washingtonské administrativy k imigrační politice.

Na dráhu kněze v církvi, k níž tradičně patřila velká část americké bělošské politické a hospodářské elity, se Curry vydal před čtyřmi dekádami, když vystudoval Yaleovu univerzitu.

„Když jsem byl v semináři, čekalo se, že černý kněz bude působit v kostele pro černochy,“ vzpomínal před časem. „Tak to zkrátka bylo - svět černé církve a svět bílé církve. Rasismus, proti kterému nikdo neřekl ani slovo,“ vyprávěl před dvěma lety o situaci v církvi, která se od té doby proměnila.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...