Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Haagu začalo odvolací řízení s odsouzeným Ratkem Mladičem, proces byl několikrát odložen

Bývalý velitel armády bosenských Srbů Ratko Mladič v roce 2017, kdy ho Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii odsoudil na doživotí za několik zločinů včetně genocidy. foto: AP/ČTK

Haag - V Haagu dnes začalo odvolací řízení v procesu s bývalým velitelem armády bosenských Srbů Ratkem Mladičem, kterého před třemi lety odsoudili na doživotí za několik zločinů včetně genocidy. Začátek jednání byl několikrát odložen, naposledy v dubnu kvůli pandemii covidu-19.
  11:04

Původně mělo odvolací řízení u Mechanismu OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) začít již v březnu. Verdikt se tehdy očekával do konce tohoto roku. Kvůli operaci 77letého Mladiče se ale líčení odročilo na duben. Tehdy se kvůli šíření koronaviru ale opět rozhodlo o jeho odložení.

Bývalý velitel armády bosenských Srbů Ratko Mladič u trestního tribunálu OSN.
Ratko Mladič u soudu v Haagu.

Dnešního začátku jednání se předsedající soudkyně účastnila prostřednictvím videokonference. Obžalovaný Mladić i řada dalších přítomných v jednacím sále měli na ústech roušky.

Chorvaté si připomínají Bouři. Krvavá vojenská akce po 25 letech vyvolává pachuť i pocit smíření

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) uložil Mladičovi nejvyšší možný trest v listopadu 2017 za řady zločinů, včetně etnických čistek spáchaných na bosenských Muslimech (dnes Bosňácích) a bosenských Chorvatech během války v Bosně v letech 1992 až 1995. Tribunál ho uznal vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby, včetně genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem z července 1995, terorizování civilistů při obléhání Sarajeva a zločinů proti lidskosti.

Během masakru po obsazení takzvané bezpečné zóny pod ochranou OSN ve Srebrenici bosenskosrbské síly na konci války v létě 1995 povraždily 8000 zajatých muslimských mužů, včetně starců a chlapců.

Proti rozsudku ICTY se loni v březnu Mladić odvolal, stejně tak i žalobci. Odvolání nyní řeší soudci MICT, justičního orgánu OSN se sídlem v Haagu. ICTY koncem roku 2017 svou činnost ukončil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!