Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
30. srpna 2019 9:32, aktualizováno  20:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Hongkongu byl zadržen jeden z vůdců demonstrací. Od začátku protestů bylo zatčeno už 900 osob

Joshua Wong, jeden ze studentských vůdců demonstrací v Hongkongu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joshua Wong, jeden ze studentských vůdců demonstrací v Hongkongu. | foto: Reuters

HONGKONG Úřady v Hongkongu v pátek zadržely Joshuu Wonga a Agnes Chowovou, dva prominentní aktivisty hájící demokratická práva. Obviněni byli z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí z 21. června. Následně byli propuštěni na kauci a jejich případ byl odročen na 8. listopadu, informovala agentura Reuters. V sobotu se měl konat další protest, organizátoři ho však odvolali, protože pro něj nezískali povolení. Podle agentury AP není jasné, zda lidé do ulic přesto nevyjdou.

Wong se podílel na založení strany Demosisto, která uvedla, že tento dvaadvacetiletý aktivista byl v pátek přinucen nastoupit do soukromého minivanu, když šel na nádraží. Poté byl převezen na policejní stanici. V pátek byla zadržena i stejně stará Chowová. Obvinění z organizace a účasti na nepovoleném protestu se týká i šéfa strany Demosisto Ivana Lama, ten je ale od 28. srpna mimo Hongkong, a tak bylo stíhání zahájeno v jeho nepřítomnosti.

Od čtvrtka policie zadržuje také aktivistu Andyho Chana, který je podezřelý z výtržnictví a napadení policisty. Chan uvedl, že ho policie zadržela, když chtěl z Hongkongu odletět do Japonska. Podle serveru BBC byl v pátek zatčen také poslanec Občanské strany Jeremy Tam, není však jasné, zda byl rovněž obviněn.

Issac Cheng z vedení strany Demosisto v pátek novinářům řekl, že smyslem zatýkání je zastrašit občany Hongkongu. Obvinil úřady, že se snaží některé lidi označit za vůdce hnutí, které ve skutečnosti žádné konkrétní vedení nemá. Cheng také prohlásil, že za nitky tahá ústřední komunistická vláda v Pekingu a že situaci vyhodnotila špatně. Vyzval občany, aby bez ohledu na riziko, že budou zatčeni, v protestech pokračovali.

Představitelka hongkongské Občanské fronty za lidská práva Bonnie Leungová v pátek ale řekla, že skupina byla nucena sobotní protest zrušit z obavy o fyzickou i právní bezpečnost účastníků. Pochod měl být připomínkou 5. výročí od rozhodnutí Pekingu nedovolit svobodnou volbu správce Hongkongu.

Ve středu policie oznámila, že od začátku protestů v Hongkongu v červnu bylo zatčeno 900 lidí. Obyvatelé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání lidí podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Carrie Lamová po protestech pozastavila. Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící 

Ačkoliv současné protesty nemají vůdce, mnozí Wonga vnímají jako důležitou tvář prodemokratických protestů. Je to kvůli jeho významné roli v prodemokratickém hnutí a vlně protestů, jež v roce 2014 trvaly 79 dnů. Letos v červnu byl Wong po dvou měsících propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za roli v protestech z roku 2014.kontroly Pekingu.

Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997, od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“. Díky němu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. Peking také slíbil, že kapitalistický systém bude ve městě zachován beze změny nejméně 50 let.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.