22. září 2019 14:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V JAR chytli dva Čechy se stovkami chráněných kaktusů. Soud je vyhostil, už se nikdy nesmí vrátit

Soud v Kapském městě potrestal dva Čechy za ilegální obchodování s chráněnými... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud v Kapském městě potrestal dva Čechy za ilegální obchodování s chráněnými... | foto: CC BY-SA 4.0: Sami Mlouhi; Wikimedia

Kapské město Jihoafrický soud potrestal dvojici Čechů dvěma lety vězení s pětiletým odkladem a vyhoštěním ze země za pašování chráněných rostlin z Jihoafrické republiky. Oba se navíc už nesmí vrátit. Tamní policie zatkla Jaromíra Chvastka a Tomáše Malíře v srpnu, při tom u nich našla tisícovku kaktusů. Informaci o rozsudku v sobotu přinesla jihoafrická média, Chvastek ji v reakci označil za nesmysl, vše vysvětlí až v knize, kterou píše.

Podle jihoafrické prokuratury, kterou citoval zpravodajský server News24, byli oba muži zadrženi 7. srpna v obci Rietpoort v provincii Západní Kapsko. Policie tehdy dostala tip na podezřelé vozidlo se dvěma pasažéry.

„Bylo u nich nalezeno 728 rostlin evidovaných jako chráněné, 89 zařazených mezi zranitelné, 105 evidovaných jako vzácné a 10 jako kriticky vzácné,“ uvedl podle webu mluvčí prokuratury Eric Ntabazalila. Češi byli podle něj obviněni za držení květeny bez potřebných dokumentů, sběru chráněné flóry bez povolení a sběru bez písemného souhlasu vlastníka půdy.

Kaktusový e-shop

Server Lidovky.cz požádal Chvastka o vyjádření, ale ten reagoval odmítavě. „Lituji, nebudu se k těmto nesmyslům vyjadřovat, budu psát knížku, kde to řádně okomentuji,“ uvedl pouze pro Lidovky.cz v textové zprávě. Chvastek provozuje ve Frýdku-Místku e-shop Cactuspoint.cz zaměřený na „pěstování a prodej semen a rostlin kaktusů a sukulentů.“

Obec Rietpoort, v níž zadrželi dva Čechy s chráněnými kaktusy.

Obec Rietpoort, v níž zadrželi dva Čechy s chráněnými kaktusy.

Pro upřesnění, sukulenty jsou rostliny, které dokáží ve stonku či listech shromažďovat vodu a jsou tak uzpůsobené k přežití v suchých oblastech. Nejznámějšími sukulenty jsou právě kaktusy.

Pětašedesátiletý Chvastek a šestapadesátiletý Malíř dorazili podle News24 do Jihoafrické republiky letos v červenci, zemi ale od března 2017 navštívili už několikrát. Ve své žádosti o dohodu s obžalobou uvedli, že přijeli s úmyslem sbírat různé druhy rostlin, vysvětlila státní zástupkyně Aradhana Heeranumová.

Zároveň zmínila i existenci e-shopu provozovaného v Česku, podle ní má v nabídce i jihoafrické druhy. „Celá sbírka měla za svůj primární cíl finanční zisk. Obvinění jsou součástí nejméně deseti skupin zadržených s nelegálně nasbíranými sukulenty,“ doplnila Heeranumová.

Oba muži byli odsouzeni k trestu odnětí svobody na dva roky s odkladem na pět let pod podmínkou, že během této doby nespáchají žádný trestný čin týkající se sběru a držení rostlin.

Chvastek a Malíř podle příkazu oblastního soudu v Kapském městě rovněž musí opustit Jihoafrickou republiku okamžitě po uzavření případu a nikdy nesmí do země znovu vstoupit. Soud také Čechům udělil finanční trest ve výši jednoho milionu randů (téměř 1,6 milionu korun) a propadnutí všech zadržených rostlin.

David Vagaday

Autor

David VagadayDavid.Vagaday@lidovky.czČlánky
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.