Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jihoafrická republika vyhlásila válku limonádám. Ale nejspíš prohraje

Jídlo

  7:00
JOHANNESBURG - Jihoafrická republika, kde je čtvrtina obyvatel obézních, se rozhodla zdanit slazené nealkoholické nápoje, aby se tak pokusila bojovat proti nadváze. Avšak spotřebitelé i experti na zdraví předpovídají, že toto opatření nebude úspěšné.
Energetický nápoj - ilustrační foto

Energetický nápoj - ilustrační foto foto: Shutterstock

Země se tak připojila ke stále širšímu seznamu států, jako je Mexiko a Velká Británie, které usilují o snížení počtu obézních tím, že se snaží omezovat spotřebu limonád s vysokým obsahem cukru.

Daň, kterou oznámil ministr financí Pravin Gordhan v únoru, by měla začít platit v dubnu příštího roku. Jejím cílem je nejen přimět obyvatelstvo vzdát se nezdravých návyků, ale také snížit počet onemocnění spojených s obezitou.

„Obezita způsobená nadměrnou konzumací cukru je celosvětový problém a v posledních 30 letech v Jihoafrické republice jen narůstal. Obezita zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob, cukrovky a rakoviny,“ odůvodňoval ministr daň.

Na johannesburském předměstí Zandspruit si třicetiletý pojišťovací agent Thulani Masango z nové daně tropí posměšky. „Všichni vědí, že cukr může vyvolat cukrovku a obezitu, ale bez limonády nejde žít,“ prohlašuje a dodává, že limonády jsou velmi levné.

Ceny rostou, ale změna v nedohlednu

„Cena masa vzrostla, ale barbecue se dělá dál. Cena alkoholu roste prakticky každý rok a stále se pije. S cukrem to bude totéž. To nejde kontrolovat,“ tvrdí Masango.

Jihoafrická endokrinoložka Tess van der Merweová rovněž neskrývá skepticismus. Tento problém je pandemický, vysvětluje: kolem 15 procent Jihoafričanů trpí morbidní obezitou, což znamená, že jejich index tělesné hmotnosti (BMI), který se vypočítává z poměru mezi váhou a výškou, je vyšší než 40. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je osoba považována za obézní, jestliže její index tělesné hmotnosti překračuje 30. Při ideální váze se BMI pohybuje od 18,5 do 25.

„Nevěřím, že daň epidemii obezity zastaví, pokud nebude doprovázena strategií prevence. Daně například neomezily spotřebu alkoholu ani cigaret,“ konstatuje Tess van der Merweová.

Podle lednové studie WHO se obezita dětí v rozvojových zemích stala „explozivním strašákem“: počet dětí mladších pěti let s nadváhou či obezitou se v letech 1990 až 2014 zdvojnásobil, a to z 5,4 milionu na 10,3 milionu.

WHO před deseti lety vyhlásila obezitu za nemoc, ale lidé v ní stále nespatřují smrtelnou chorobu.

Ministr Gordhan ještě neoznámil, jak bude daň vysoká, ale podle studie vědeckého časopisu Plos One z roku 2014 by dvacetiprocentní daň na slazené nápoje snížila v Jihoafrické republice obezitu u žen o 2,4 procenta a u mužů o 3,8 procenta.

Výrobci limonád v Jihoafrické republice se proti tomuto opatření bouří. „Daň na jednu skupinu výrobků je diskriminační,“ říká generální ředitelka asociace výrobců nápojů v JAR Mapule Ncanywaová. „Nemyslíme si, že to bude mít žádoucí efekt na snížení nadměrné spotřeby cukru a obezity, ale dozajista to bude mít dopad na snižování počtu pracovních míst,“ uvádí.

Noční hlídač Thomas Sithole, který pije kávu a slazené nápoje, aby se udržel v bdělosti, se obává, že daň pro něho bude katastrofální. „Jsou věci, které mohou zdanit, ale ne cukr. Cukr všichni potřebují,“ říká.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Grafton Recruitment Praha
SERVISNÍ KLIENTSKÝ PORADCE| PROSTĚJOV

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 28 000 - 40 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat