8. listopadu 2018 9:25, aktualizováno  14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočník při střelbě v kalifornském nočním baru zabil 12 lidí. Mezi oběťmi je i zástupce šerifa

Záchranáři a svědci útoku ošetřují jednu z obětí střelby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři a svědci útoku ošetřují jednu z obětí střelby. | foto: ČTK

THOUSAND OAKS Útočník spustil střelbu v noci na čtvrtek v nočním baru v kalifornském městě Thousand Oaks. Budovu obklíčily zásahové jednotky, před vchodem byl postřelen zřejmě muž z ochranky. Svědci citovaní televizí ABC uvedli, že muž v tmavém oblečení a plnovousem hodil dovnitř dýmovnici a začal střílet. Podle policie na místě zemřelo 12 lidí.

„Uvnitř to vypadá strašně. Všude je krev a těla mrtvých,“ uvedl na tiskové konferenci po útoku místní šerif Geoff Dean.

První telefonát obdrželi na tísňové lince ve 23:20 místního času (8:20 SELČ). Uvnitř byly podle policie stovky lidí. Střelec podle šéfa místních policejních složek zasáhl zástupce šerifa a dalších 11 lidí. Všichni včetně policisty, který byl na místě 6 minut po nahlášení střelby, na následky zemřeli.

Policista Ron Helus.

Policista Ron Helus.

„Můj seržant a kamarád Ron Helus sloužil 29 let. Brzy měl odejít do výslužby. Byl první na místě, slyšel výstřely a šel proto dovnitř. Jak jsem řekl jeho ženě: zemřel jako hrdina při záchraně životů jiných,“ řekl šerif.

Policie střelce nalezla mrtvého uvnitř baru. Podle prvotní vyšetřovací verze se sám zastřelil. Jeho motiv stále zůstává neznámý.

Podle šerifa zatím není žádný důvod se domnívat, že šlo o teroristický útok. „Určitě ale budeme tuto možnost zkoumat,“ dodal šéf policie směrem k novinářům. Jeho totožnost již podle médií policie zná a již prohledala i jeho domov.

Zraněno je podle něj bylo dalších 25 lidí. Jejich počet pravděpodobně ještě poroste, jelikož řada lidí, kterým se podařilo z baru uniknout, se teprve dostavuje do nemocnic.

Vyděšení svědci střelby se před barem pokoušeli navzájem utěšit.
Na místě jsou desítky policistů a pracovníků záchranné služby.

Americká média o zraněném policistovi informovala již krátce po útoku. Byl prý střelen několikrát a záchranáři mu dlouho dávali první pomoc před barem. Mezi postřelenými i příslušník ochranky a pokladní v klubu. Všichni nakonec na následky zemřeli.

„Střelec házel dýmovnice po celém prostoru,“ uvedl jeden ze svědků pro televizi KABC. „Viděl jsem ho za pokladnou a on prostě pořád střílel. Snažil jsem se utíkat k hlavním dveřím.“

„Slyšel jsem asi tři nebo čtyři výstřely. Okamžitě jsem padl na zem. Když jsem vzhlédnul - ochranka byla mrtvá. Teda nemyslím mrtvá, ale ležel na zemi, byl střelený,“ řekl jeden z mužů, kteří byli během útoku uvnitř baru. Ke střelbě došlo v Borderline Bar and Grill, tuto noc tam podle jejich webových stránek probíhala akce pro studenty z blízkých kolejí. 

Podle záběrů televize ABC leželo dlouho před budovou jedno tělo, nebylo jasné, zda šlo o oběť, nebo střelce. Tělo mělo na sobě tmavé oblečení, což podle ABC nasvědčuje tomu, že by mohlo jít o střelce. 

Podle záběrů televize ABC leží před budovou jedno tělo, není jasné zda jde o...

Podle záběrů televize ABC leží před budovou jedno tělo.

Útočník měl totiž podle svědků na sobě dlouhý černý kabát a měl černé vlasy.  Jeden ze svědků uvedl, že střelec útočil buď pistolí, nebo malým samopalem s velice dlouhým zásobníkem. 

Podle Nelly Wongové, která v baru slavila své narozeniny, střílel útočník velice rychle. Dívka se více než hodinu musela skrývat uvnitř podniku.

Podle svědků řada z návštěvníků baru rozbila židlemi okna a utekla ven již během útoku. Událost se odehrála v největší tančírně ve městě, která je velice populární nejen u mladých. 

Střelba v USA za posledních pět let

16. září 2013 - Washington, 13 mrtvých - v budově amerického vojenského námořnictva ve Washingtonu postřílel bývalý příslušník záloh vojenského námořnictva Aaron Alexis (34) 12 lidí, než ho policie zastřelila.

9. července 2014 - Spring, šest mrtvých - šest příbuzných, včetně čtyř dětí, zastřelil Ronald Lee Haskell (33) na předměstí Houstonu v americkém státě Texas; posléze se vzdal policii.

26. února 2015 - Tyrone, osm mrtvých - ve městě Tyrone v americkém státě Missouri postřílel Joseph Jesse Aldridge (36) sedm lidí (několik příbuzných a sousedů) a pak spáchal sebevraždu.

17. června 2015 - Charleston, devět mrtvých - běloch Dylann Roof (21) v kostele černošské evangelické komunity v Charlestonu zastřelil devět lidí; krátce po činu ho policie zadržela. Roof se přiznal a tvrdil, že chtěl rozpoutat rasovou válku.

8. srpna 2015 - Houston, osm mrtvých - David Ray Conley (48) vnikl do domu své bývalého partnerky a jejího manžela, které spolu s jejími šesti dětmi (včetně svého syna) ve věku od šesti do 13 let spoutal a během několika hodin je všechny zastřelil; policie ho zadržela.

1. října 2015 - Roseburg, deset mrtvých - při střelbě v areálu vyšší odborné školy v americkém státě Oregon zemřelo deset lidí včetně střelce, dalších sedm osob bylo zraněno. Střílel šestadvacetiletý Chris Harper Mercer, který měl u sebe šest legálně pořízených zbraní; dalších sedm se našlo u něj doma; spáchal sebevraždu, když se dostal do přestřelky s policisty.

2. prosince 2015 - San Bernandino, 14 mrtvých - při střelbě v budově v San Bernardinu v Kalifornii, kde sídlí úřad sociálních služeb, zemřelo 14 lidí; policie později zabila pachatele, Syeda Farooka a Tashfeen Malikovou (manželský pár, který se hlásil k radikálnímu islámu).

12. června 2016 - Orlando, 50 mrtvých - střelba v gay klubu v Orlandu na Floridě si vyžádala 50 mrtvých včetně útočníka a 53 zraněných; FBI útočníka identifikovala jako devětadvacetiletého amerického občana Omara Mateena, který se narodil v USA a jehož rodiče jsou z Afghánistánu.

1. října 2017 - Las Vegas, 59 mrtvých - čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock začal z pokoje ve 32. patře hotelu střílet na návštěvníky koncertu country hudby pod širým nebem v Las Vegas; zabil 58 lidí a dalších přes 500 zranil; po činu spáchal sebevraždu; jde o nejtragičtější masakr střelnou zbraní v dějinách USA.

5. listopadu 2017 - Sutherland Springs, 27 mrtvých - šestadvacetiletý Devin Kelley zastřelil v baptistickém kostele ve městě Sutherland Springs v americkém státě Texas 26 lidí, další dvě desítky byly zraněny; pachatel se na útěku zastřelil.

14. února 2018 - Parkland, 17 mrtvých - devatenáctiletý Nikolas Cruz v budově střední školy ve městě Parkland na Floridě zastřelil 17 lidí, dalších 15 zranil; Cruz napadl školu, ze které byl o rok dříve z kázeňských důvodů vyloučen, po činu byl zadržen a přiznal se.

18. května 2018 - Santa Fe, deset mrtvých - na střední škole v Texasu zastřelil sedmnáctiletý student deset lidí, většinou spolužáků, dalších deset osob utrpělo zranění; krátce po činu pachatele zadržela policie.

28. června 2018 - Annapolis, pět mrtvých - střelec v redakci Capital Gazette ve městě Annapolis v americkém státě Maryland zastřelil pět lidí a dva další lehce zranil; muže, který s deníkem vedl spor, po činu zadržela policie.

27. října 2018 - Pittsburgh, 11 mrtvých - Při střelbě v synagoze v Pittsburghu v americkém státě Pensylvánie zemřelo 11 lidí. Útočník, kterým byl podle policie šestačtyřicetiletý Robert Bowers, byl několikrát postřelen a následně zatčen.

7. listopadu 2018 - Los Angeles, 12 mrtvých - Neznámý útočník zastřelil v baru nedaleko Los Angeles 12 lidí. Mezi mrtvými je i zástupce šerifa, který na místě zasahoval. Dalších 12 osob utrpělo zranění. Střelec byl nalezen mrtvý uvnitř baru, jaký byl jeho motiv, není jasné.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz