Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Louisianě začal úklid po hurikánu Laura, místo katastrofy navštívil Trump

Donald Trump se přijel do státu Louisiana podívat, jak vypadá situace po... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump se přijel do státu Louisiana podívat, jak vypadá situace po... | foto: Reuters

Washington/Baton Rouge Lidé v americkém státě Louisiana začali s úklidem v oblastech, které tento týden zasáhl hurikán Laura. Místní úřady je ale varovaly, aby počítali s tím, že v současném horkém a dusném počasí budou týdny bez dodávek vody a elektrického proudu. Do Louisiany v sobotu dorazil americký prezident Donald Trump, který se chystá navštívit i místa zasažená hurikánem v sousedním Texasu, informovala agentura AP.

Hurikán čtvrté kategorie si podle nejnovějších údajů vyžádal 16 obětí, více než polovina z nich ale přišla o život kvůli otravě oxidem uhelnatým při nesprávné manipulaci s generátory. Hurikán, který provázel vichr o síle až 240 kilometrů za hodinu, tuto část Spojených států zasáhl ve čtvrtek ráno. Na jihozápadě Louisiany teď lidé stojí před rozhodnutím, zda se vrátit domů a živořit v mizerných podmínkách, nebo počkat, než se podaří obnovit alespoň dodávky vody a elektřiny.

Donald Trump před cestou do Louisiany.
Donald Trump se domlouvá na postupu po hurikánu Laura s Národní gardou.

Louisianské úřady odhadují, že voda neteče v domácnostech více než 220 000 lidí a upozorňují, že obnova infrastruktury potrvá týdny až měsíce, v plném rozsahu dokonce roky. Čtyři desítky domů s pečovatelskou službou jsou teď závislé na generátorech a není jasné, zda klienti z jedenácti těchto zařízení se do nich po evakuaci budou moci vrátit.

Silnice v zasažených městech blokují popadané stromy a zpřetrhané dráty elektrického vedení. Ve městech nefungují semafory, mnoho lidí má poničené domy.

Mluvčí Bílého domu Judd Deere uvedl, že Trump chce být s těmi, které zasáhl hurikán Laura. Očekává se, že si prohlédne škody a bude informován o záchranných operacích a pomoci.

Prezident už předtím řekl, že kvůli řádění hurikánu zvažoval, že odloží čtvrteční projev, v němž přijal nominaci své Republikánské strany, aby se v listopadových volbách znovu ucházel o prezidentský úřad. Podle Trumpa se však ukázalo, že „jsme měli trošku štěstí. Bouře byla velmi silná, ale rychle přešla“.

Americké ministerstvo vnitra oznámilo, že produkce ropy v Mexickém zálivu je nyní kvůli hurikánu nižší o 82 procent a zemního plynu o 59 procent. Společnostem se však daří obnovovat těžbu. Bez personálu bylo v sobotu 189 těžařských platforem nebo ropných vrtů, ve středu jich bylo 310. Zařízení v Mexickém zálivu se na celkové těžbě ropy v USA podílejí 17 procenty a zemního plynu pěti procenty.

Hurikán už zeslábl na tropickou bouři, meteorologové na sobotu předpovídali místní tornáda a lijáky, zejména ve státech Severní Karolína a Virginie.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!
Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!

Výběr jména pro miminko patří mezi ty nejkrásnější povinnosti nastávajících rodičů. Možností je ale tolik, že není snadné vybrat jedno jediné.