2. března 2019 22:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Miláně vyšlo do ulic přes 200 000 demonstrantů proti rasismu

Lidé účastnící se antirasistického pochodu ukazují symbol srdce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé účastnící se antirasistického pochodu ukazují symbol srdce. | foto: Reuters

Milán Italským Milánem prošel v sobotu obří pochod namířený proti politice vlády, která podle účastníků posiluje rasismus. Agentura AP napsala, že italskou finanční metropolí pochodovaly desetitisíce lidí, podle zástupce radnice dokonce účast přesáhla 200 000. Milánský starosta Giuseppe Sala prohlásil, že sobotní manifestace představuje pro Itálii „moment velké změny“.

Oficiální údaj o počtu účastníků média nepřinesla, italský deník La Repubblica nicméně pochod popisuje jako „veselou a barevnou řeku lidí“. Ve chvíli, kdy první řady davu přicházely k cíli dvoukilometrové trasy u Katedrály Narození Panny Marie, konec zástupu se prý ještě ani nedal do pohybu.

Žena protestující proti rasismu v italském Miláně.
Antirasistický pochod v Itálii.

Výzva k účasti na akci s heslem „Lidé především“ hovořila o „velké iniciativě s cílem vyjádřit, že chceme svět, který klade důraz hlavně na lidi“. Organizátoři uváděli jako ideály za svoláním manifestace „inkluzi, rovnost příležitostí a skutečnou demokracii pro stát bez diskriminace, beze zdí, bez bariér“.

Podle La Repubblica bylo antirasistické shromáždění spíše než manifestací v tradičním pojetí „velkou událostí provázenou hudbou, barvami a tancem s afro street party na závěr v režii italsko-nigerijského DJ“. Akce se účastnilo mnoho dětí, ale také řada představitelů politické scény. Na organizaci se podílel i Pierfrancesco Majorino, který má v Miláně na starosti sociální politiku. Na twitteru uvedl, že účast dosáhla 250 000 lidí.

02.března 2019 v 22:26, příspěvek archivován: 02.března 2019 v 22:42

Tens of thousands protest in Milan against racism and discrimination https://t.co/eNQp1SawAW https://t.co/Htls2hFDPh

„Je to moment velké změny pro stát, tohle je naše vize Itálie. Jsme na rozcestí pro společnost. Rozcestí mezi otevřeností a uzavřeností... Nenechávejte politiku jen na politicích. Z Milána může vyjít jiná představa o Itálii,“ prohlásil starosta města Sala.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!