Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Namibii vyhrál v regionálních volbách politik Adolf Hitler. Neusiluji o ovládnutí světa, vzkazuje

Adolf Hitler Uunona. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler Uunona. | foto: Facebook

Windhoek/Praha V Namibii, bývalé německé kolonii na jihu Afriky, vyhrál regionální volby muž pojmenovaný po nacistickém vůdci Adolfu Hitlerovi. „Moje jméno neznamená, že usiluji o ovládnutí světa,“ prohlásil politik.

Namibie, dříve nazývána jako Německá jihozápadní Afrika, byla německou kolonií v letech 1884 až 1915, kdy byla obsazena Jihoafrickou unií. Dodnes však stále nesou mnohé ulice, místa a lidé německá jména. V zemi žije malá německy mluvící komunita a Namibii každoročně navštíví kolem 120 tisíc Němců. A právě zde vyhrál v regionálních volbách s 85 procenty hlasů politik Adolf Hitler Uunona.

Hned poté, co získal Adolf Hitler Uunona místo na lístku vládnoucí strany SWAPO, která vládla v Namibii od získání nezávislosti na jihoafrickém apartheidu v roce 1990, tak politik řekl německému deníku Bild, že s nacistickou ideologií nemá nic společného, píše deník Daily Mail.

Jeho jméno však není pouze nemilou shodou náhod. „Můj otec mě po tomto muži pojmenoval. Pravděpodobně nechápal, za čím vším Adolf Hitler stál,“ řekl jeho jmenovec. „Jako dítě jsem to viděl jako úplně normální jméno. Teprve v pubertě jsem pochopil, že tento muž chtěl dobýt celý svět, “ uvedl.

Dodal, že jeho žena mu říká Adolfe, a na veřejnosti obvykle vystupuje jako Adolf Uunona. Na oficiální změnu jména je podle něj už nyní příliš pozdě.„Skutečnost, že mám toto jméno, ještě neznamená, že chci dobýt Oshanu,“ řekl s odkazem na region, kde vyhrál volby. „Moje jméno neznamená, že usiluji o ovládnutí světa,“ dodal.

Adolf Hitler.
Adolf Hitler a jeho malba beze jména.

Ve volbách Uunona získal 1196 hlasů, což bylo oproti jeho oponentovi s 213 hlasy skutečně hodně a získal si tak místo v regionální radě. Jeho strana SWAPO získala 57 procent hlasů v celé zemi, což je však prudký pokles z 83 procent, které získala v předchozích regionálních volbách v roce 2015.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!