Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA a Španělsko mají přes 15 000 obětí koronaviru. V Británii zemřelo za poslední den 881 osob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK/AP

Řím/Londýn/Washington D.C./Madrid/Berlín/Bern Ve Spojených státech si pandemie nemoci covid-19 do čtvrtka vyžádala již více než 15 700 obětí. Taktéž počet obětí ve Španělsku překonal hranici 15 000, za posledních 24 hodin zde nemoci podlehlo 683 lidí. Jedná se o nižší počet nových obětí než v předchozích dvou dnech. V Itálii naopak zaznamenali přírůstek obětí vyšší než v posledních dvou dnech, zemřelo nově 610 osob. V Německu za poslední 2 dny zemřelo na covid-19 rekordních 500 lidí.

V Itálii za poslední den zemřelo 610 pacientů s koronavirem, což je více, než po dva předchozí dny. Celkem má země už 18 279 obětí nemoci covid-19. Oproti středě stoupl i počet nově nakažených, infikovaných je celkem už přes 143 000, informoval ve čtvrtek úřad civilní ochrany.

Čtvrteční bilance naznačila, že sestupné statistické trendy z posledních dní ještě nemusí znamenat ústup epidemie. Počet nově diagnostikovaných případů je ve čtvrtek nejvyšší od 5. dubna. Pozitivní zprávou ale je, že už šestý den v řadě klesá počet pacientů na jednotkách intenzivní péče - těch je nyní 3605. Počet uzdravených stoupl na 28 470 ze středečních 26 491.

V Británii zemřelo v nemocnicích již nejméně 7978 pacientů s pozitivním testem na koronavirus. Oficiální bilance se za poslední den zvýšila o 881 případů, tedy o něco méně než o den dříve. Britský ministr zahraničí Dominic Raab na tiskové konferenci oznámil, že vývoj zatím není takový, aby mohla být uvolňována omezení pohybu obyvatel.

Karanténní režim platí v Británii od 23. března. Britský premiér Boris Johnson jeho zavedení oznamoval s tím, že opatření by mohlo být po třech týdnech přehodnoceno. Raab ovšem nyní dal jasně najevo, že restrikce zůstanou beze změn i příští týden. „Ještě to nemáme za sebou. Musíme vytrvat,“ řekl novinářům.

Ve Spojených státech si pandemie nemoci covid-19 vyžádala již více než 15 700 obětí. Ve čtvrtek to oznámila agentura Reuters, která si vede vlastní statistiku. Americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která šíření koronaviru sleduje celosvětově, eviduje v USA přes 14 800 obětí. Stát New York, který je v rámci USA nejpostiženější, ve čtvrtek oznámil, že ve středu zde zemřelo 799 nakažených. O den dříve infekci podlehlo 779 lidí.

Koronavirem se v USA dosud podle JHU nakazilo přes 432 000 osob. Obdobnou bilanci uvádí i Reuters. USA jsou tak nejpostiženější zemí světa, pokud jde o počet nakažených. V počtu obětí je na tom nejhůře Itálie, u které JHU uvádí 17 669 mrtvých. Na druhém místě jsou podle propočtem agentury Reuters Spojené státy. Statistika Hopkinsovy univerzity řadí Spojené státy na třetí místo za Španělsko s více než 15 000 mrtvými.

Američtí činitelé a také prezident Donald Trump varovali, že USA čeká těžký týden s velkým počtem úmrtí. Za úterý i za středu přibylo každý den přes 1900 obětí, což jsou rekordní čísla, uvedl Reuters.

Ve státě New York, kde středeční počet mrtvých byl vyšší než úterní bilance, zaznamenali pokles případů vyžadujících hospitalizaci. Tamní guvernér Andrew Cuomo řekl, že za posledních 24 hodin bylo v jeho státě přijato do nemocnice 200 nakažených, o den dříve jich bylo 586. Guvernér poznamenal, že je to nejnižší počet od počátku koronavirové „noční můry“, což značí, že karanténní opatření v podobě sociálního odstupu fungují.

Cuomo zároveň varoval, že po uklidnění situace je možné očekávat návrat infekce ve vlnách. V této souvislosti poukázal na pandemii chřipky v roce 1918, o které řekl, že měla tři vlny.

Nákaza se ve Španělsku dosud potvrdila u 152 446 lidí, což je o 5756 více než ve středu. Nárůst evidují všechny španělské regiony s výjimkou španělských enkláv v Maroku, měst Ceuta a Melilla. Nejhůř zasaženou oblastí je stále metropole Madrid, která k dnešku zaznamenala 43 877 nakažených a 5800 mrtvých. Druhým nejvíce stiženým regionem je západošpanělské Katalánsko s více než 31 000 infikovanými a 3148 oběťmi.

Více než 50 000 lidí z celkového počtu nakažených se již vyléčilo. Španělský premiér Pedro Sánchez se domnívá, že epidemie v zemi se chýlí ke konci, data z posledních dní jsou podle něj povzbudivá.

Německo zaznamenalo dalších 246 úmrtí osob nakažených koronavirem. Za poslední dva dny jich tak podle Institutu Roberta Kocha (RKI) dohromady zemřelo rekordních 500. Prokázaných infekcí je celkem 108 202, což je nárůst o 4974 za 24 hodin.

Nejpostiženějšími spolkovými zeměmi nadále zůstávají Bavorsko, Severní Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko, které dohromady registrovaly přes 72 tisíc nakažených a více než 1500 mrtvých. V celé zemi dosud zemřelo 2107 infikovaných. Dobrou zprávou naopak je, že se podle odhadu RKI už vyléčilo téměř 50 tisíc nakažených.

Stejně jako v dalších zemí se i v Německu mluví o tom, kdy bude možné uvolňovat přijatá opatření. V celé spolkové republice zatím platí do 19. dubna. Kancléřka Angela Merkelová bude o dalším postupu jednat po Velikonocích 14. dubna s ministerskými předsedy spolkových zemí. Ve čtvrtek bude kancléřka o vývoji epidemie opět diskutovat s členy své vlády.

Ve Švýcarsku za posledních 24 hodin přibylo 785 nových případů nákazy koronavirem a 51 úmrtí na nemoc covid-19. Celkem je tak v zemi již 23.574 odhalených případů a 756 mrtvých, informoval dnes Spolkový zdravotní úřad (BAG). 

Ve Švýcarsku se po třech dnech, kdy se počet nových případů nakažení virem SARS-CoV-2 držel pod šesti sty, bilance potvrzených případů opět přiblížila k osmi stům. Co do počtu infikovaných, kterých je nově přes 23 000, se Švýcarsko s 8,5 milionu obyvatel zařadilo v Evropě na sedmou příčku za Španělsko, Itálii, Německo, Francii, Británii a Belgii. Řada zmíněných zemí nicméně dnes ještě své statistiky nezveřejnila.

V Rakousku počet nových případů dál klesá. Od středy jich přibylo jen 294, předchozí přírůstek činil 343 nových nakažených. Obětí nemoci je 295.  Celkem země evidovala 12 969 případů nákazy. Nejpostiženější je nadále Tyrolsko, které sousedí s Itálií, následují Dolní a Horní Rakousy a Vídeň.

Přes 5200 pacientů se uzdravilo. V nemocnicích zůstává 1086 pacientů a 266 z nich na jednotkách intenzivní péče.

Za posledních 24 hodin byla v Rusku choroba covid-19 prokázána u 1459 lidí a celkový počet nemocných dosáhl 10 131, uvedla s odkazem na úřední zprávu agentura TASS. Zemřelo zatím celkem 76 lidí, vyléčilo se téměř 700. Hlavním epicentrem zůstává Moskva, kde je 6698 nemocných. Počet nakažených se v metropoli za den zvýšil o 857. Tři procenta nemocných jsou děti, polovina je mladší 45 let.

Výjimečnost Moskvy jako hlavního ohniska nákazy ukazuje fakt, že v Petrohradě, druhém největším ruském městě, se za den nakazilo jen 44 lidí. Nákaza se nicméně rozšířila prakticky na celé území Ruska od Kaliningradské oblasti na západě až na Dálný východ.

Na Ukrajině bylo oproti středě zjištěno dalších 224 případů nákazy a počet nemocných se zvýšil na 1892. Nákaze podlehlo 57 lidí. Předchozí den se počet infikovaných zvýšil o 206.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...