11. října 2017 8:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Palestině pojmenovali školu po teroristce. Belgie tam odmítá investovat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
Belgický parlament. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgický parlament. (Ilustrační foto) | foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

HEBRON/BRUSEL Belgie pozastavila pomoc určenou palestinským školám. Reagovala na název, který dali Palestinci škole u Hebronu vybudované za belgické peníze. Nese jméno teroristky Dalál Mughrabíové, která se podílela na masakru v Izraeli. Zemřelo při něm 38 Izraelců včetně 13 dětí.

Belgická vláda oznámila, že základní škola, kterou Belgie pomáhala financovat v letech 2012 a 2013, dostala jméno po Mughrabíové bez vědomí belgických úřadů. Ministr zahraničí a ministr pro spolupráci a rozvoj Didier Reynders a Alexander De Croo označili výběr názvu za nepřijatelný.

„Dalál Mughrabíová byla palestinská teroristka, která se v roce 1978 podílela na teroristickém útoku proti Izraeli. Bylo při něm zabito 38 civilistů a mezi nimi 13 dětí. Belgie nedovolí, aby byla jakýmkoli způsobem spojována se jmény teroristů. Okamžitě jsme se spojili s palestinskou samosprávou a očekáváme od ní oficiální reakci,“ stojí v prohlášení belgické vlády.

Belgie kvůli tomu pozastavila dva další projekty za 3,3 miliony eur (85 milionů korun). I v těchto případech jde o výstavbu palestinských škol. Palestinský zástupce při Evropské unii odmítl záležitost komentovat. Mughrabíová pocházela z palestinského uprchlického tábora v Libanonu, kde byla zdravotní sestrou.

Po vypuknutí libanonské občanské války se ale zapojila do bojových operací palestinského hnutí Fatah. Při atentátu v roce 1978 zahynula a mnozí Palestinci ji označují za hrdinku. Izrael dlouhodobě poukazuje na to, že palestinská samospráva k udržování úcty k teroristům přispívá mimo jiné také tím, že po nich pojmenovává školy.

ČTK
  • 21Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.