Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Rusku se policie zabývala promítáním filmu o gayích, zajímal ji věk diváků

LGBT | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy LGBT | foto: theodoranian/Wikimedia

Moskva Ruská nezisková organizace, která se zabývá pomocí HIV pozitivním osobám, uvedla, že do jejích center v několika městech přišla na kontrolu policie kvůli promítání filmu s tematikou milostného vztahu mezi dvěma muži. Snímek byl dříve stažen z programu mezinárodního moskevského filmového festivalu, informoval zpravodajský portál Meduza.

V Rusku existuje od roku 2013 zákon, na jehož základě lze trestat takzvanou propagaci homosexuality mezi nezletilými osobami.

Policie dorazila v pátek večer do poboček fondu SPID.centr v Moskvě, Petrohradu i Nižním Novgorodu v době, kdy se v nich promítal film s názvem Fanaty (Fanoušci). Policisté, kteří přišli do centra v Moskvě, uvedli, že dorazili poté, co jim zavolal aktivista Timur Bulatov. 

Ten je podle serveru Meduza znám bojem proti LGBT komunitě, tedy gayům, lesbám, bisexuálům a transgenderovým osobám. Například se několikrát zasloužil o propuštění pedagogů na základě podezření, že mají homosexuální orientaci. Do poboček v Petrohradu a Nižním Novgorodu údajně policie přijela poté, co obdržela zprávu o „natáčení zakázaného charakteru“.

Příslušníci policie vizuálně zhodnotili věk přítomných diváků, promluvili s organizátory a poté odjeli. Fond SPID.centr podtrhl, že při inzerování akce informoval o požadované dolní věkové hranici diváků, organizátoři pak před vchodem do center kontrolovali věk příchozích v jejich dokladech.

Snímek Fanaty (Fanoušci) režiséra Sevy Galkina z loňského roku je o dvou fotbalových fanoušcích, kteří napadají gaye a přitom mají sami mezi sebou milostný poměr. Film je inspirován skutečným příběhem dvou fanoušků moskevských klubů Spartak a CSKA. Z programu Mezinárodního filmového festivalu v Moskvě, kam byl původně zařazen do sekce krátkometrážních snímků, byl organizátory stažen bez udání důvodu.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!