Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Rusku se policie zabývala promítáním filmu o gayích, zajímal ji věk diváků

LGBT foto: theodoranian/Wikimedia

Moskva - Ruská nezisková organizace, která se zabývá pomocí HIV pozitivním osobám, uvedla, že do jejích center v několika městech přišla na kontrolu policie kvůli promítání filmu s tematikou milostného vztahu mezi dvěma muži. Snímek byl dříve stažen z programu mezinárodního moskevského filmového festivalu, informoval zpravodajský portál Meduza.
  19:20

V Rusku existuje od roku 2013 zákon, na jehož základě lze trestat takzvanou propagaci homosexuality mezi nezletilými osobami.

Obscénní nahrávky i urážky. Videosetkání LGBT studentů z prestižní britské univerzity napadli homofobní odpůrci

Policie dorazila v pátek večer do poboček fondu SPID.centr v Moskvě, Petrohradu i Nižním Novgorodu v době, kdy se v nich promítal film s názvem Fanaty (Fanoušci). Policisté, kteří přišli do centra v Moskvě, uvedli, že dorazili poté, co jim zavolal aktivista Timur Bulatov. 

Ten je podle serveru Meduza znám bojem proti LGBT komunitě, tedy gayům, lesbám, bisexuálům a transgenderovým osobám. Například se několikrát zasloužil o propuštění pedagogů na základě podezření, že mají homosexuální orientaci. Do poboček v Petrohradu a Nižním Novgorodu údajně policie přijela poté, co obdržela zprávu o „natáčení zakázaného charakteru“.

Polsko pošle peníze městu, které kvůli zóně bez LGBT přišlo o fondy Evropské unie

Příslušníci policie vizuálně zhodnotili věk přítomných diváků, promluvili s organizátory a poté odjeli. Fond SPID.centr podtrhl, že při inzerování akce informoval o požadované dolní věkové hranici diváků, organizátoři pak před vchodem do center kontrolovali věk příchozích v jejich dokladech.

Snímek Fanaty (Fanoušci) režiséra Sevy Galkina z loňského roku je o dvou fotbalových fanoušcích, kteří napadají gaye a přitom mají sami mezi sebou milostný poměr. Film je inspirován skutečným příběhem dvou fanoušků moskevských klubů Spartak a CSKA. Z programu Mezinárodního filmového festivalu v Moskvě, kam byl původně zařazen do sekce krátkometrážních snímků, byl organizátory stažen bez udání důvodu.

Autor:

Můj syn je blázen, říká Redlova matka. Kam až sahají majetky vlivné rodiny

Premium Kdo jsou Redlovi? MF DNES přináší reportáž z místa, odkud pochází klíčová postava korupční kauzy hnutí STAN Michal Redl...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!