5. listopadu 2017 20:10, aktualizováno 6. 11 8:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po střelbě v kostele 26 mrtvých. Mladík měl útočnou pušku, pak na něj střílel místní obyvatel

Obětem tragédie bylo podle policie pět až 72 let. Mezi mrtvými je čtrnáctiletá... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obětem tragédie bylo podle policie pět až 72 let. Mezi mrtvými je čtrnáctiletá... | foto: ČTK

Sutherland Springs / Praha V texaském městečku Sutherland Springs došlo k útoku během nedělní bohoslužby. Bělošský mladík, podle policie věku přes 20 let, začal střílet v baptistickém kostele. Zemřelo 26 lidí, zraněných je více než 20. Podle agentury AP byl pachatelem 26letý exvoják letectva Devin Patrick Kelley, je také mrtvý.

Střelec, podle policie belošský mladík ve věku přes 20 let, okolo v 11:30 místního času zaparkoval s autem u benzínové pumpy nedaleko kostela a vystoupil. Oblečený byl celý v černém, měl taktické oblečení, neprůstřelnou vestu a zřejmě poloautomatickou útočnou pušku.

Střílel už před kostelem

Trump: Je otázka duševného zdraví

Tragédie podle amerického prezidenta Donalda Trumpa nesouvisí s otázkou zbraní. Trump to řekl na dnešní tiskové konferenci v Tokiu, kde je na návštěvě.

"Tady jde o problém duševního zdraví. Ta otázka nesouvisí se zbraněmi," prohlásil Trump. Dotázán byl na to, jaký postup v reakci na událost v Texasu, zvolí. Trump řekl, že podle jeho informací byl pachatel "velmi narušený, s mnoha problémy". 

"Je to velmi, velmi smutná záležitost," prohlásil. Střelec byl identifikován předběžně jako šestadvacetiletý Devin Kelley. Byl trestaný za domácí násilí, ale přesto si loni mohl koupit zbraň. Při palbě ho zřejmě jeden z místních lidí postřelil a Kelley byl pak nalezen mrtvý v autem, kterým se snažil ujet. Uvnitř vozu byly další zbraně.

Trump za "chorého a vyšinutého" považuje i Stephena Paddocka, který v říjnu v Las Vegas zabil palbou z hotelového pokoje 58 lidí, kteří byli na koncertu nedaleko hotelu. Prezident tehdy řekl, že nešlo o terorismus. "Byl to chorý muž, vyšinutý muž. S mnoha problémy," soudí o Paddockovi.

Došel ke kostelu a už zvenku začal střílet, pak vešel dovnitř a pokračoval v palbě. Když z kostela vycházel, vyrazil k němu místní obyvatel s puškou. Obyvatel komunity, která čítá jen několik stovek obyvatel, pak na utíkajícího útočníka střílel.

Pachatel nasedl do auta a ujel. Policie ho později našla mrtvého v nabouraném autě na okraji okresu. Měl střelné zranění. Neví se ale, zda ho po několika kilometrech pronásledování zastřelil příslušník místní komunity, který se ho rozhodl pronásledovat, nebo se zastřelil sám, uvedl Martin. V jeho voze policie objevila další zbraně.

Jeho útok nepřežilo nejméně 26 lidí ve věku od 5 do 72 let. „23 mrtvých jsme našli v kostele, 2 venku před kostelem, jeden zemřel v nemocnici. Plus je mrtvý střelec,“ řekli zástupci policie na tiskové konferenci. Jednou z obětí je čtrnáctiletá dcera místního pastora, který sám byl v době střelby s manželkou mimo město. Další mrtvou je těhotná žena.

Dalších nejméně 20 lidí vrtulníky a sanitky odvezly do nemocnic, někteří jsou v kritickém stavu. Jedním z nich je i pětiletý Rylan, kterého útočník střelil dvakrát do břicha, jednou do paže a jednou do varlat, řekla televizi CBS jeho prateta s tím, že chlapec byl převezen na operační sál.

„Slyšeli jsme několik výstřelů a všichni najednou začali pobíhat,“ řekla v americkém tisku jedna svědkyně. „Trvalo to asi 15 vteřin,“ dodala. Jeden z místních obyvatel řekla agentuře AP, že událost se místní komunity velmi dotkne. „Zasáhne to každého. Všichni někoho, koho se (střelba) dotkla,“ řekla žena.

Kdo postřílel baptisty

Agentura AP s odkazem na nejmenované zdroje ve vyšetřování uvedla, že útočník se jmenoval Devin Kelley, žil na předměstí San Antonia a zřejmě nepatřil k teroristické organizaci. 

Podle krátkého sdělení Pentagonu pachatel dříve sloužil v americkém letectvu. Mluvčí letectva Ann Stefaneková uvedla, že od roku 2010 do svého propuštění v roce 2014 sloužil na základně v Novém Mexiku a jeho specializací byla logistika. Soud ho ale v roce 2012 shledal vinným z násilí na manželce a dítěti a uložil mu roční vazbu.

Pachatel zbraň podle televize CNN koupil v roce 2016. Jak je možné, že se muž, který byl trestán za násilí, ke zbrani dostal, zatím není jasné.

Při záchraně raněných bylo nasazeno i několik vrtulníků.
Obyvatelé městečka Sutherland Springs po střelbě v kostele.

Americký prezident Donald Trump, který je v současné chvíli na návštěvě Japonska, označil incident za hrůzný a zároveň uvedl, že „nelze slovy zachytit bolest a smutek“, který Spojené státy cítí. „Američané udělají to, co jim jde nejlépe, semknou se,“ řekl americký prezident.

Mše v kostele, kde se incident odehrál, podle televize CNN bývají mnohdy natáčeny. Není tak vyloučeno, že kamery střelbu zachytily. Město Sutherland Springs leží asi 65 kilometrů východně od San Antonia. Žije v něm zhruba 400 lidí.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz